Mavi’nin En Güzel Tonları Bu Adada; Zakintos …

Bir kaç arkadaşımla birlikte 19 Mayıs tatilinin Salı gününe gelmesini fırsat bilip Pazartesi’yi de içine alacak şekilde 4 günlük mini bir tatil planladık. Yakın biryerler olsun, deniz olsun, sıcak olsun, ekonomik olsun derken hiç birimizin daha önce gitmediği ve Türkler tarafından da daha az bilinen bir Yunan Adası olan Zakintos’da karar kıldık. Hemen nasıl gideceğimizi, nerede konaklayacağımızı ve nerelerde yiyeceğimizi planlamaya başladık. Ama bizi bir sorun bekliyordu!

İstanbul'dan Atina'ya...
İstanbul’dan Atina’ya…

Zakintos’a ya Atina üzerinden aktarmalı olarak uçacaktık ya da Atina’dan araç kiralayıp 4 saatlik bir yolculuğun ardından adaya gidecektik. Uçuş saatlerini denk getiremediğimiz için araçta karar kıldık. Ancak bu sefer yolun uzun olmasının dışında sorunumuz Killini’den Zakintos’a olan feribot saatlerinin henüz yaz seferlerine başlamamış olmasından dolayı günde 3 kez yapılıyor olmasıydı. Bu planlamaya göre Zakintos’ta yalnızca 1,5 gün geçirebilecektik.

Atina'ya varış...
Atina’ya varış…

Yine de gitmeye kararlıydık çünkü ada hakkında araştırma yaptıkça ne kadar güzel ve büyüleyici olduğunu ve bu güzellikleri kısa da olsa görmeyi istediğimizi farkettik. Atina’ya Cumartesi sabah uçağıyla uçacak, 13:00’de aracımızı alıp 4 saat sonra Killini’ye ulaşacak ve 8’deki feribot’a rahat rahat yetişebilecektik. Dönüşte de Pazartesi günü 2’deki feribotu yakalayıp geceyi Atina’da geçirip ertesi gün akşam 7’deki uçakla İstanbul’a dönecektik.

Zakynthos'a giderken mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Korint Kanalı
Zakynthos’a giderken mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Korint Kanalı

Aynen planladığımız gibi tüm tatilimizi geçirmeyi başardık. Atina’ya indik, önceden online olarak kiraladığımız aracımızı aldık, önce Korint’e uğrayıp Korint körfezi ve Saronik denizini birbirine bağlayan 6,3 kilometrelik kanalı gördük. Burada bir kafe’de mola verip buz gibi frappe’lerimizi içtik ve yolumuza devam ettik. Sonrasında öğle yemeği için Korint’in merkezinden bulunan Londou adlı restorana gittik. Tesadüf eseri keşfettiğimiz bu restoran 4 günlük seyahatimiz boyunca en beğendiğimiz restoran oldu. Kalamar tava, sarımsaklı ekmek, cacık, ahtapot ızgara, peynir ezmesi ve ev yapımı beyaz şarap muhteşemdi. Üztelik kişi başı verdiğimiz hesap 8 Euro idi!. Petra şehrine yaklaşırken bir başka görmek istediğimiz Yunanistan’ın önemli mimari yapılarından biri olan 3 kilometre uzunluğundaki Rio-Antirrio köprüsü için kısa bir fotoğraf molası verdik.

Londou Taverna'da mola...
Londou Taverna’da mola…
Humus
Humus
Biberli Peynir Ezmesi
Biberli Peynir Ezmesi
Ahtapot Izgara
Ahtapot Izgara
Kalamar Tava
Kalamar Tava
Rio-Antirrio Köprüsü
Rio-Antirrio Köprüsü

Gün batarken feribota bineceğimiz yer olan Killini’ye vardık. 58 Euro’luk geçiş ücretini ödedik ve saat 8’de feribotla 1 saatlik yolculuğun ardından Zante yani Zakintos’un merkezine vardık. Hemen limanda bulunan restoranlardan birinde akşam yemeğimizi yedik ve adanın diğer tarafında bulunan otelimiz Mabely Grand Hotel’e gitmek için yola çıktık. Burada bir uyarıda bulunmak istiyorum. Yandex uygulamasına güvenip kısa yoldan gitmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu yapmayın ve ana yolları tercih ederek gidin. Zakintos’un alternatif yolları gece hem çok karanlık hem de çok virajlı. En iyisi uzun da olsa ana yollardan gitmek.

Zakynthos feribotumuz
Zakynthos feribotumuz
Feribot selfiemiz
Feribot selfiemiz

Yaklaşık 45 dakika sonra Mabely Grand otele check-in yaptık ve yorgun olduğumuz ve ertesi günün de heyecanı olduğu için hemen yattık.

Mabely Grand Hotel
Mabely Grand Hotel
Mabely Grand Hotel
Mabely Grand Hotel
Mabely Grand Hotel
Mabely Grand Hotel

Sabah kahvaltımızın ardından Zakintos’un simgesi olan Batık Plajına yani (Shipwreck Beach veya Navagio Beach) gitmek için yola çıktık. Buraya gidiş için 2 alternatif var. Biri Porto Vromi’den yarım saatlik bir bot yolculuğuyla ulaşmak ya da Agios Nicholas’dan 1 saate yakın bir bot yolculuyla ulaşmak.

Porto Vromi
Porto Vromi

Bizim gibi zamanınız kısıtlıysa Porto Vromi’den kalkan turlara katılabilirsiniz. Aradaki tek fark Agios’dan kalkanların geldiği güzergah üzerinde daha fazla Blue Cave dedikleri deniz mağaralarının olması. Ancak bizim katıldığımız turda da rüya gibi mağaralar gördük. Hatta bazılarının içine girdik. Poseidon’un yüzü olarak adlandırılan kayayı gördük ve kalp şeklindeki mağara’nın önünden geçtik. Vromi’den kalkan turun fiyatı 15 Euro.

Yol boyunca irili ufaklı bir çok mağara var...
Yol boyunca irili ufaklı bir çok mağara var…
Denizin güzelliği bizi büyüledi...
Denizin güzelliği bizi büyüledi…
Shipwreck ufukta görününce...
Shipwreck ufukta görününce…
Kalp mağarası
Kalp mağarası
Zeus'un yüzünü görebildiniz mi?
Zeus’un yüzünü görebildiniz mi?

Büyüleyici yarım saatlik yolcuğulun ardından Shipwreck Beach’e vardığımızda gözlerimize inanamadık. Bu kadar güzel bir plaj ve mavinin tonlarını ilk kez görüyorduk. Cennet denilebilecek güzellikte bir koydu. Bembeyaz taşlar, turkuaz mavi su ve etrafını çevreleyen dik yamaçlar. Bir de üstüne sigara kaçakçılığı yaparken batıp sahile vurmuş olan batık eklenince ortaya çıkan manzaraya aşık oluyorsunuz.

Shipwreck Beach
Shipwreck Beach
Sigara kaçakçılığı yaparken batıp sürüklenen gemi
Sigara kaçakçılığı yaparken batıp sürüklenen gemi
İşte Shipwreck Beach
İşte Shipwreck Beach

Shipwreck Beach’te 1 saat yüzme, fotoğraf çekme ve güneşlenme molası verdikten sonra geri döndük. Artık iyice acıktığımız için hemen yemek yemek için Vromi’ye giderken yolda gördüğümüz koya tepeden bakan Aeras adlı yöresel yemekler servis eden taverna’ya gittik.

Aereas'da ev yapımı şarap
Aereas’da ev yapımı şarap
Greek Salad
Greek Salad

Aeras’ın manzarası bir harika. Yemekleri de çok başarılı. Deniz ürünleri, adaya özgü tavşan, et ürünleri ve mezelerden oluşan bir menüsü var. Sarımsaklı ekmekleri nefis. Yunan salatası, zeytin sarması, domates ve peynirli patlıcan kızartması ve yine ev yapımı Zakintos şarabı çok lezzetliydi.

Zeytinli rulolar...
Zeytinli rulolar…

Gün batımında Shipwreck Beach’i tepeden görmek için Anafonitria köyü’ne gitmek üzere yola çıktık. Henüz vakit erken olduğu için köy merkezinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından yöresel ürünler satın aldık ve köy meydanında bulunan kahvehanede frappe içtik. Bu arada Zakintos halkının inanılmaz misafirperver ve cana yakın olduğunu belirtmeliyim. Girdiğimiz her dükkanda ve restoranda mutlaka bir şey ısmarlıyorlar. Şarap, likör, şekerleme ve daha bir çok şey ikram ediyorlar. Ve bizi daha çok dizilerimizden tanıyorlar. Herkes Muhteşem Yüzyıl, Aşkı Memnu ve Binbir Gece’yi izlediğini söylüyor…

Yöresel Ürünler
Yöresel Ürünler
Plaj Havluları...
Plaj Havluları…

Güneş batmaya başlarken Anafonitria’nın Shipwreck Beach’e tepeden bakan yamacına gittik. Burada ev yapımı şarap ve likörlerden satılıyor. Gün batımını izlerken şarap yudumlamak büyük keyif. Manzara en az aşağıdayken ki kadar bizi büyüledi. Buradan yamaç paraşütüyle aşağı atlayanlar oluyormuş. Ben kesinlikle yapabileceğimi düşünmüyorum!

Gün batımında şarap keyfi
Gün batımında şarap keyfi
Shipwreck'i tepeden izledik...
Shipwreck’i tepeden izledik…
Shipwreck Beach
Shipwreck Beach

Manzaranın tadını çıkardıktan sonra otelimize yakın mesafedeki Michalis adlı taverna’ya gittik. Burada yine adaya özgü lezzetlerden tattık. Sahipleriyle çok hoş sohbetler ettik ve ertesi gün Atina için yola çıkmadan önce mekanın müthiş manzarasına karşı frappe içmek için tekrar uğradık.

Mikalis Taverna
Mikalis Taverna
Makalis'te akşam yemeğimiz tavşan yahnisi
Makalis’te akşam yemeğimiz tavşan yahnisi
Taverna'nın gündüz manzarası
Taverna’nın gündüz manzarası
Mikalis Taverna
Mikalis Taverna
Taverna'da ertesi gün frappe molası veridk
Taverna’da ertesi gün frappe molası veridk

Ertesi gün feribot için Zante’ye giderken yol üzerinde adanın bir başka ünlü yeri olan Cameo Adası’na fotoğraf çekmek için uğradık. Bir iskele ile karaya bağlanmış olan Cameo adası minik bir ada. Bir bakıma büyük ada Zakintos’un uydu adası gibi. Üzerinde bir bar, restoran ve plaj bulunuyor ve içeri giriş 5 Euro.

Cameo Adası
Cameo Adası
Zakintos Limanı
Zakintos Limanı
Zakintos'un merkezi Zante...
Zakintos’un merkezi Zante…

Saat 22deki feribotumuz için Zante’de bir süre bir kafe’de Yunan biralarımızı içerek bekledik. Mythos, Fix ve Alpha gibi bira markaları olan Yunanlıların Fix birasının en lezzetli olduğuna karar verdik. Feribot ve 4 saatlik yolculuğumuzun ardından Atina’da geceyi geçireceğimiz Museum Hotel’e check-in yaptık. Hemen Akropol’ü izlemek için en güzel tepelerden biri olan Areopagus Tepesine gittik. Burada birer kadeh Rose keyfi yaptık ve geçen seferki Atina seyahatimde deneyip çok sevdiğimiz Plaka’da bulunan  Dia Tayta adlı restorana gittik ve akşam yemeğimizi yedik.

Areopagus'dan Akropol manzarası
Areopagus’dan Akropol manzarası
Akropol'den Atina
Akropol’den Atina
Panthenon
Panthenon
Yunan Parlamentosu
Yunan Parlamentosu
Akropolis
Akropolis
Tavuk Souvlaki
Tavuk Souvlaki
Atina
Atina

Ertesi gün akşama kadar olan vaktimizi Akropol gezisi, parlamento ve milli park gezileri ile değerlendirdik…

Her zaman keyifli geçen Yunanistan seyahatlerimin bir tanesini daha böylece bitirmiş oldum…

Tadında Seyahatler…

Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

21 Comments

 • Mrb mayis ayinda deniz suyu sıcaklığı nasıldı 1 saat yüzdük yazmıssnz şu soğuk olduğu içinmi az kaldiniz

  • Biz tekne turu ile gittiğimizden vaktimiz o kadar olduğu için 1 saat kalabildik. Deniz suyu sıcaklığı gayet yüzülebilecek gibiydi ki ben cok soguk suda yüzemem.

 • Merhaba,
  Oncelikle cok guzel bir yazı olmus. Elinize saglik.Bu sene haziran ayında biz de gitmeyi planlıyoruz ama nerede kalacağımızla ilgili sorularımız var. Ayrıca ada içinde gezilecek yerler için araba kiralamayı düşünüyoruz ama buna gerek var mı? Araba kiralarsak yolları kolay bulabilr miyiz? (Alfabeden dolayı) Veya araba kiralamazsak ulaşımı sağlamanın yolları nedir? Bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

  • Merhaba çok teşekkürler öncelikle okuduğunuz için. Ada büyük bir ada o sebeple merkez ve adanın etrafına yayılmış olan köyler arasında ulaşım sanıyorum en kolay araba ile yapılabilir. Mesela ünlü Shipwreck plajına gitmek için bir koya gidiyorsunuz oradan tekne turu ile plaja ulaşıyorsunuz. Sizi tekne turuna bineceğiniz o koya başka bir aracın götürüp götürmediğini bilmiyorum. Alfabe konusunda sorun yaşamazsınız çünkü hem yunanca hem latin alfabesi yazıyor her levhada.

 • Bilgi veren yazınız çok güzel olmuş, zaten zakintos için doğru düzgün bilgi bulmak biraz zor oldu, hemen bu bilgileri not ediyorum haftaya kullanacağım 🙂
  sevgiler

 • dostum selam,
  zakintos adasında 1 hafta tatil planlıyoruz eşimle birlikte, sence değermi 1 haftamızı orda değerlendirmeye ?(tabiki hergün batık gemi koyuna gitmeyi planlıyoruz 🙂 )yoksa tur şeklindemi gitsek daha çok keyif alırız.
  Planımız sadece yeme içme yüzme güneşlenme tatili şeklinde olsun istiyoruz.
  koştur koştur turizminden hoşlanmıyoruz.

  • Merhaba. Bence 1 haftalık tatil içinde güzel Zakintos. Hatta arkadaşlarımdan biri geçtiğimiz yaz ailesi ile birlikte oradan ev kiraladı ve 2 hafta kaldılar. Çok memnundular. Tur şeklinde gidince ister istemez koşturmaca oluyor malesef. En iyisi bağımsız gitmek. Ayrıca oraya uçak var Atina üzerinden. Ya da bizim yaptığımız gibi araba kiralayıp da gidebilirsiniz Atina’dan.

 • Merhaba,

  Oncelikle yazi icin tesekkurler. Bir kac sorum olacakti sizlere. Adaya arabayla gecis devam ediyor mu bir bilginiz var mi? Arabali feribot fiyati hakkinda bilgi verebilir misiniz? Tesekkurler….

  • Merhaba. Kış sezonu olduğu için feribot seferlerinin sayısı azdır muhtemelen. Gidiş dönüş 50 Euro civarında ödüyorsunuz araç için artı bir de kişi sayısına göre ücret ödeniyor. O da 9 Euro civarındaydı. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir