Venedik’te Yapılması Gereken 10 Şey

 1. Venedik’i yüksekten görün: Dünyanın en ilginç yerleşim düzenine sahip olan adalar ve kanallar şehri Venedik’i kesinlikle yüksekten görmelisiniz. Campanile San Marco hemen herkesin ilk tercihi olacaktır. San Marco meydanındaki 100 metrelik bu kulenin sunduğu manzara hiç kuşkusuz harikadır. Ancak benim favorim hemen karşıda yer alan San Giorgio Maggiore adasında bulunan kule. Hem daha ucuz hem de 60 metre yükseklikten nefis bir Venedik silüeti sunuyor. Venedik’in coğrafyası en iyi bu kuleden anlaşılıyor.
  San Giorgio Maggiore Kulesi
  San Giorgio Maggiore Kulesi
  San Giorgio Maggiore Kulesi
  San Giorgio Maggiore Kulesi

   

 2. Gondol veya Traghetto’ya binin: Gondol’a binmeden Venedik’ten dönülemez! Ancak yaklaşık 80 Euro civarında olan bu tur için ya kalabalık olmalısınız yada gondol gidi kanallarda tur atmasa da Büyük Kanalda yolcularını bir kıyıdan diğerine geçiren Traghettoları tercih etmelisiniz. 2 Euro’ya en azından gondol tecrübesi yaşamış olursunuz.
  Gondol
  Gondol
  Gondol
  Gondol
  Traghetto
  Traghetto

   

 3. Ücretsiz yürüyüş turlarına katılın: Venedikte size önerilecek sayısız turlar bulunuyor. Bütçenize göre herhangi birini seçip turlara katılabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem, ücretsiz olan turlara katılmanız. Ben La Bussola adlı şirketin turuna katıldım ço kkeyif aldım. Şehrin turistler tarafından nispeten daha az tercih edilen Dorsoduro bölgesinde 3 saat süren bir turdu. Hem şehrin kuruluş hikayesini dinledik, hem de pek bilinmeyen yönleri hakkında bilgi sahibi olduk. Turun sonunda memnun kalırsanız rehberinize bahşiş veriyorsunuz. Başka herhangi bir ücreti yok.
  San Marco Meydanı
  San Marco Meydanı
  Dorsoduro Sokakları
  Dorsoduro Sokakları

   

 4. La Fenice Tiyatrosu’nda Opera dinleyin: Eğer denk gelirseniz meşhur İtalyan operasını burada dinlemelisiniz. Bir yangınla kül olup tekrar yapılmış olan La Fenice varakları ile bir sarayı andırıyor. Opera olmayan günlerde de girip için 10 Euro karşılığında gezebiliyorsunuz. Ancak fotoğrf çekmek isteyenler ekstra 3 Euro daha vermek zorunda!
  La Fenice
  La Fenice
  La Fenice
  La Fenice

   

 5. Venedik mutfağını deneyin: Venedik’e gidip de klasik İtalyan lezzetleri peşine düşmeyin. Venedik mutfağı başlı başına denenmesi gereken lezzetlere sahip. İspanyol tapasları şeklinde barlarda servis edilen chiccetilerden mutlaka deneyin. Özellikle ekmek üstü sardalyalı olan benim favorim. Venedik mutfağına ait deniz ürünlerinden de mutlaka tadın. Mürekkep balıklı spaghetti Venedik’e özgü bir lezzet ve mutlaka denenmeli. Fritelli Veneziana ise Venedik’in en sevilen tatlısı. Bir çeşit donut…
  Deniz Ürünleri
  Deniz Ürünleri
  Tiramisu
  Tiramisu
  Mürekkep Balıklı Spagetti
  Mürekkep Balıklı Spagetti

   

 6. Venedik çevresindeki adaları gezin: Venedikte 120 civarında ada var. Hepsini gezmeniz mümkün olmasa da mutlaka görmeniz gerekn belli başlı adalar var. Cam işçiliği ile öne çıka Murano, rengarenk evlere sahip olan ve benim hayran kaldığım Burano gibi. Buralara kendiniz de vaporettolar ile gidebilirsiniz.
  Burano
  Burano
  Burano
  Burano
  Murano
  Murano
  Murano
  Murano

   

 7. Aqua Alta kitapevini görün: Dünyanın en ilginç kitapevi neresi diye sorarsanız kesinlikle Aqua Alta ilk sıralarda yer alır. Bir kanal üzerindeki binalardan birinin altında yer alan kitapçıda kitaplar gondolların, kono ve küvetlerin içine yerleştirilmiş. Kitaplardan basamaklar oluşturulmuş. Kedisi, çiçekleri şapkaları ile bambaşka bir ambiyans yaratmış kitapevi sahibi. Burada aradığınız kitabı nasıl buluruz ki demeyin, hangi kitabı alacağınız tamamen rastlantı olacak…
  Aqua Alta Kitapevi
  Aqua Alta Kitapevi
  Aqua Alta Kitapevi
  Aqua Alta Kitapevi

   

 8. Gün batımını bir terastan izleyin: Venedik’te gün batımı tahmin edeceğiniz gibi muhteşem oluyor. Herhangi bir kafenin terasında veya bir rooftop’da gün batımını izleyebilirsiniz. Hilton otelinin teras barı ile T Fondaco dei Tedeschi adlı AVM’nin seyir terası bunun için en uygun yerlerden.
  Fondete Di
  Fondaco Dei Tedechi
  Fondete Di
  Fondaco Dei Tedeschi
 9. Müzeleri gezin: Adım başı farklı bir müze. Kişi başına en fazla müze düen şehirlerden biri olsa gerek Venedik. Collezione Di Peggy Guggenheim müzesi, Museo Marciano, Dükler Sarayı, arkeoloji müzesi, deniz müzesi, Gallerie Dell Academia ve dahası…
  Orjinal bir gondol
  Orjinal bir gondol

   

 10. Venedik Karnavalına katılın: Aslında bunu yapabilmek için Şubat ayı içinde Venedik’e gitmeniz gerekmekte. Geçmişte yaşanan ciddi veba salgını sebebiyle Venedikliler yüzlerindeki yaraları gizlemek amacıyla maske takmaya başlamışlar. Bu kötü anı yıllar sonra karnavala dönüşmüş. KArnaval boyunca insanlar makeleri ile Venedik sokaklarını dolduruyor. Çeşitli sanat etkinlikleri, konserler düzenleniyor. Kostümler birbiri ile yarışıyor. Hiç Venedik’e gitmediyseniz ve ne zaman gitmem gerekir diye düşünüyorsanız karnaval vakti en doğru seçimlerden biri olabilir…
  Venedik Maskeleri
  Venedik Maskeleri
  Venedik Maskeleri
  Venedik Maskeleri
Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir