Tayland’a Gidecek Olanların Dikkat Etmesi Gereken 9 Şey

 1. Arrival Formunuzu kaybetmeyin: Tayland’a girişte herkese 2 adet form dağıtılıyor. Biri ülkeye girerken pasaport kontrolü sırasında teslim ediliyor. Diğeri ise damgalanıp sizde kalıyor. Bu form yani varış formunu ülkeden ayrılırken teslim etmeniz gerekiyor. Yani Tayland’da bulunduğunuz süre boyunca kaybetmemeniz gerekiyor.
  Bangkok
 2. Ulaşım araçlarınızı doğru seçin: İster havalimanından şehre giderken isterseniz de şehir içinde ulaşım için kullanın ama taksilerde mutlaka taksimetre açtırın. Çoğu taksi şöförü size fiks bir fiyat söylemeye meyilli oluyor ama genellikle taksimetre daha ucuz tutuyor. Eğer Bangkok’ta konaklıyorsanız, trafik çilesine hazır olun. Asla bitmeyen bir trafik sizi bekliyor. Taksi haricinde Tuk Tuk adı verilen 3 tekerlekli araçları da kullanabilirsiniz. Bunlar içinde şöförlerle pazarlık etmeyi unutmayın. Trafik için Bangkok’taki en güzel çözüm metro veya özellikle de havadan giden Sky Trainler! Araç kiralama konusunu Bangkok’ta tavsiye etmem. Çünkü hem trafik soldan akıyor hem de trafik yoğunluğu çıldırtıyor.
  Havalimanı taksileri
  Tuk Tuk
 3. Pazarlık yapmayı unutmayın: Tayland’da pazarlıksız alışveriş asla yapmayın. Bu büyük mağaza ve avmler için geçerli değil ama bir pazarlar cenneti olan Tayland’ın her pazarında istenilen fiyatın en az yarısı ise pazarlığa başlayabilirsiniz. Haftasonları kurulan JJ Market’ı kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.
  JJ Market
  JJ Market
 4. Sokak Lezzetleri harika ama riski unutmayın: Tayland mutfağı ile ünlü ülkelerden biri. Özellikle sokak yemekleri konusunda neredeyse bir numara. Ancak havanın sıcak olduğunu ve sokakta salaş yerlerde satılan yemeklerin risk taşıdığını unutmamalısınız. Gitmeden önce sağlık sigortanızı mutlaka yaptırın. Yanınıza da mide bozukluklarına karşı ilacınızı almayı unutmayın. Tayland’ı ziyaret eden turistlerin geçirdiği sağlık sorunlarının en başında yemek zehirlenmeleri geliyor. Ancak bu risk sadece Tayland’a özgü değil. Nerede giderseniz aynı sorun yaşanabiliyor. Örneğin biz herhangi bir rahatsızlık geçirmedik. Korkup bu nefis lezzetlerin tadına bakmamazlık yapmayın. En azından Tom Yum çorbası ve Pad Thai yemeden dönmeyin! Acı seviyesini de mutlaka belirterek yemeklerinizi sipariş edin zira Taylandlılar bol acı seviyorlar!
  Sokak Lezzetleri
  Sokak Lezzetleri
  Sokak Lezzetleri
 5. Tayland Güvenli Bir Ülke: Tayland güvenli sayılabilecek ülkelerden. İnsanları her zaman güleryüzlü ve yardımsever. Ancak yine de bazı durumları unutmamak gerek. Mesela kalabalık pazarları gezerken cüzdanlarınızı korumalısınız. Pazarlarda zaten güvenlik görevlileri de dükkatli olunması konusunda uyarı yapıyorlar. Pasaportlarınızı da otelinizde bırakıp bir kopyasını yanınızda taşıyabilirsiniz.
  Bangkok
 6. Buda Kafası Almayın: Tayland’a iner inmez her yerde karşınıza Buda kafaları ile ilgili uyarılar çıkıyor. Pasaport kontrol noktasında bile bu uyarılar cama yapıştırılmış. Buda kafalarını dekorasyon olarak kullanamazsınız, satın da almayın diyorlar. Yasal olarak bir yükümlülüğü yok ama ahlaki anlamda hoş olmadığı belirtiliyor. O yüzden Buda ile ilgili malzemeler alırken dikkatli olmakta fayda var. İstemeden Taylandlıları rencide edebilirsiniz. Ayrıca çocuk bile olsalar, kafa bölgesi kutsal sayıldığından asla bir Taylanlının kafasına dokunmamalısınız! Bu da ağır hakaret olarak kabul ediliyor.
  Buda kafası değiller-temsili paylaşım
 7.  Tapınaklarda görgü kurallara Dikkat Edin: Tayland’ın budist tapınakları güzellikleri ile baş döndürüyor. Ancak tapınakları gezerken içeriye kolsuz bluz, diz üstü etek veya şort, şapka veya ayakkabı/terlik ile girilemiyor. Ayakkabılarınızı yanınızdan ayırmak istemiyorsanız yanınızda bir poşet bulundurun veya çantanıza tıkıverin. Buda ile foto çektirebilirsiniz ancak saygısızlık olarak kabul edilen hareketleri yapmamaya özen gösterin. Bunların neler olduğu tapınaklardaki uyarı levhalarında yazıyor.
  Wat Chedi Chiang Mai
 8. Hava durumuna dikkat edin: Otelden çıkmadan önce hava durumunu mutlaka kontrol edin. Günlük güneşlik hava aniden kapayıp yağmur bastırabiliyor. Otellerin hepsinde şemsiye mevcut. Aşırı sıcak havalarda da şemsiyelerden yardım almakta fayda var çünkü Ekvatora yakın bölgede yer alan Taylad’da güneş kavurucu olabiliyor. Tayland seyahati planlamadan önce yağmur sezonu, aşırı sıcak sezon gibi konuları mutlaka kontrol edip ona göre planlama yapın. Özellikle Bangkok’taki tapınaklar aşırı kalabalık olabiliyor. Hava da sıcak olunca bizim gibi çok yorgun düşebilirsiniz. Bu gibi yerlere haftasonu gitmemeye çalışın. Yılın çoğu zamanı sıcak olan hava sebebiyle Tayland’da rooftop barlar çok popüler. Mutlaka gün batımı için bir rooftop bara gidip birşeyler içmelisiniz.
  Grand Palace
  Sirrocco Lebua Hotel
 9. Bol Bol Masaj Yaptırın: Tayland’a giden herkesin en mutlu olduğu şey ucuz masaj yaptırabilmek. Her köşe başında masajcılar bulunuyor. Bunların fiyatları gayet uygun. Ancak otellerde fiyatlar Türkiye’den düşük olsa bile yine de Tayland standartlarında pahalı. Phuket’te daha da pahalı ama Puket havalimanında Bangkok havalimanına göre çok daha uygun. Thai masajı denemeden dönmeyin ama bu masaj türü yağsız yağılıyor. Geleneksel pijama şeklinde bir giysi giyiyorsunuz ve bu şekilde masajını yapılıyor. Ancak çok sert bir masaj türü olduğunu belirteyim…
  Ayak masajı her yerde
Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir