Phuket Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

 1. Phuket çevresindeki Adalar: Phuket denilince aklınıza Leonardo Di Caprio’nun Beach filmindeki cennet ada görüntüleri gelebilir. Ya da bembeyaz kumlarda çevrili yemyeşil palmiyelerle kaplı küçük ve sevimli bir ada gibi düşünebilirsiniz.  O filmlerde ve fotoğraflarda gördüğünüz adalar aslında Phuket’e sürat motoru ile 1 saat uzaklıkta olan ada takımları. Oralara gitmek için günübirlik turlara katılmanız gerekiyor. En bilinenleri Phi Phi adaları ile James Bond adası. Leo’nun filmi ise Maya Beach’te çekilmiş ve hiç öyle sessiz ve sakin bir koy değil. Her gün binlerce kişi bu koyu ziyaret ediyor. Phuket her ne kadar bir ada olsa da Sarasin adlı köprü ile ana karaya bağlı bulunuyor.
  Havadan Phuket
  Maya Beach
  Phi Phi Adaları
  Maya Beach
 2. Ada Çok Büyük: Evet Phuket oldukça büyük bir ada. Adanın doğusu ile batısı arası 1 saat, kuzeyi ve güneyi ile arası da yine araba ile 1 saat sürüyor. O sebeple otelinizi nereden seçeceğinize dikkat etmeniz gerek. Adanın en ünlü plajı Patong ve diğer güzel plajlar batıda yer alırken çok sayıda güzel resort batıda konuşlanmış. Taksi var ama otelden önceden rezerve etmeniz gerek ve pahalı. Biz araç kiralamayı tercih ettik ama trafik soldan olduğu için dikkatli olmanız gerekiyor.
  Phuket
  Phuket
 3. Eğlence Hayatı: Phuket’in eğlence merkezi Patong’da. Burada çok sayıda bar ve club bulunuyor. Ladyboyları ile ünlü olan barlar ise Bangla streette yer alıyor. Burada kadın erkek herkes gönlünce eğleniyor. Ayrıca plajlarda beach club partileri de düzenleniyor. Adada bir sürü beach club bulunuyor. Gün batımını mutlaka bir gün beach den bir gün de bir otelin roof barından izleyin. Özellikle plajlarda inanılmaz manzaralar ortaya çıkıyor.
  Fotoğraf çekebilirsiniz ama parayla
  Bangla Street’te her türlü eğlence bulunuyor
  Bangla Street
  Bagla Street
  Beach Club
  Baba Nest’de Gün Batımı
  Baba Nest’te günü batırdık
  Beach’de gelgit ve gün batımı
 4. Gelgit: Phuket’te bir sabah uyanıyorsunuz harika bir deniz karşınızda. Öğleden sonra bir odaya gidip geleyim dediğinizde dönüşte o denizi yerinde bulamayabiliyorsunuz. Evet adada gelgit inanılmaz hissediliyor. Özellikle de doğu tarafında sular çekilince taşlar mercanlar ne varsa ortaya çıkıyor. O yüzden doğu tarafı yüzmek için pek de elverişli değil. Gelgit gün batımında harika görüntüler veriyor. Güneşin son ışıkları ıslak kumlara yansıyor ve harika bir görüntü ortaya çıkıyor.
  Gelgit akşam üzer, saat 6
  Sular çekilince herşey gün yüzüne çıkıyor
 5. Hava Durumu: Phuket’e yılın belli döneminde çok fazla yağmur yağıyor. O sebeple gitmek için en uygun tarihi seçmek gerekiyor. En güzel sezon Kasım ile Mart arasındaki sezon. Bunun dışındaki aylarda yoğun yağış olabiliyor. Biz Mart ayında gitmemize rağmen hava durumu 4 gün boyunca yağmurlu gösteriyordu ancak sadece 1 gün hafif yağmur yağdı. Çok fazla tahmin edilebilen bir havası yok anlayacağız.
  Fırtına sebebiyle teknelerimize zor bindik
  Bamboo Island’da birden bastıran fırtına
 6. Fiyatlar: Tayland’ın ucuz ülke algısı Phukette yerle bir olabilir. Çünkü burası ülkenin diğer bölgelerine göre çok daha pahalı. Özellikle resortlarda konaklıyorsanız, yemek ve masaj gibi şeyler çok pahalı. Ama resorttan çıkıp dışarda yerseniz fiyatlar ucuz. Adalara giden turlar da pek ucuz sayılmaz. Biz turumuzu resorttan ayırmak zorunda kaldık ve kişi başı 100 USD civarında bir fiyat ödedik.
  Phukette de bolca street food yiyebilirsiniz
  Turdaki duraklardan biri Monkey Island
  Sri Panwa Resort
Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir