Ostrava’nın Leziz Mekanları

Çek Cumhuriyeti denilince herkesin aklına Prag geliyor. Diğer şehirleri hakkında benim de pek bir bilgim yoktu. İlk kez Prag’a gittiğimde Viyana’ya giderken yol üzerinde Pilsen’e uğramış ama sadece içindne bir geçmiştik.

Çekya’da Prag kadar büyük ve gösterişli olmasa da güzel şehirler var. İkinci büyük şehri Brno ve üçüncü büyük şehri Ostrava bunlardan biri. Özellikle Çekya’ya gideyim ve bu şehirleri de gezeyim diye bir düşüncem hiç olmadı. Ta ki TEBEX 2018 Ostrava’da düzenleninceye kadar.

TBEX 2018’e ev sahipliği yapan Ostrava

Evet her sene farklı bir şehirde düzenlenen dünyanın sayılı seyahat blogger fuarından biri olan TBEX’e bu yıl Ostrava ev sahipliği yaptı. Dünya’nın bir çok ülkesinden blogger bu etkinlik sayesinde Ostrava’da bir araya geldi.

Ostrava

5 gün boyunca çeşitli seminerlar, partiler ve turlar düzenledi TBEX organizatörleri. Bunlardan biri de Ostrava Yemek Turu idi. Farklı restoranlarda yöresel lezzetlerden tatma fırsatı yakaladığımız bir tur oldu yemek turu. Ben bu yazıda turun haricinde denediğim mekanları da ekledim. Olur ya Ostrava’ya yolunuz düşerse işinize mutlaka yarayacaktır.

Ostrava Lezzetleri:

Gelelim Ostrava’da öne çıkan yeme içme mekanlarına.

Bistro Boule Za Usima: Buraya aynı gün içinde tesadüfen 2 kez gittim. İlki sabah kahvaltısı için ikincisi ise öğleden sonraki yemek turu sırasında öğle yemeği için. Evet mekan gerçekten çok tatlı çok modern bir mekan. Masaları taze çiçekler süslüyor. İçinizi açan ferah bir mekan yaratmışlar. Burada sabah kahvaltısında kendi yaptıkları çavdar ekmeği üzerinde avakadolu poşe yumurta yedim.

Çok fresh çok sağlıklı bir güne başlangıç avokado tost bence. Burada da gayet başarılıydı. Öğleden sonra ise yemek turunun bir parçası olarak son öğünümüzü tatmak için bu bistroya uğradık. Tabağımız dana eti, gravyer sosu ve yanında da geleneksel bir tür süngerimsi ekmek olan Karlosky Dumplings yedik. Et ve sosu çok güzel, ekmeğe bayılan da çok ama ben daha önce Leipzig’de denediğim bu süngerimsi ekmeğe bir türlü ısınamıyorum. Yine de kaçırılmaması gereken bir mekan burası.

Boule Za Usima
Boule Za Usima
Boule Za Usima

La Petit Conversation: Ostrava’daki ikinci kahvaltımı yaptığım mekan. Sahipleri gerçek bi Belçika kafesi yaratma ve insanların gelip burada keyifle sohbet edip yemek yemesi düşüncesi ile burayı açmıç. İyi de yapmışlar. Kahvaltı için bu kez tercihim jambonlu omlet oldu. Genellikle kalabalık olan bu makena erkenden kalkıp gitmekte fayda var.

La Petit Conversation

Polivkarna: Menüleri sadece çorbadan oluşmuyor bu Çek restoranının. Farklı şeyler de deneyebilirsiniz ancak bizim gitme amacımız çok iyi yaptıkları Vyvar adlı tavuk suyuna erişte ve dana köftesi eklenerek yapılan çorbalarını denemekti. Cidden başarılı. Damak açısından kapalı olanlar için tanıdık bir lezzet. Korkmadan gidip deneyin.

Polivkarna
Polivkarna

Mery & Jane Bistro: Bir anne kız işletiyor bu mekanı. Sevimli bir ambiyansa sahip bir bistro. Burada Çek mutfağının vazgeçilmezlerinden olan pate denemek için geldik. Tavuk ciğeri pate etrafı bacon ile sarılmış, altına da yaban mersini reçeli eklenmiş bir yöresel yemek tattık. Tatlı ve tuzlu bir arada sevenler için güzel bir yemek.

Mery Jane Bistro
Mery Jane Bistro

U Gustava: Kokteyl için bu spaek easy (gizli barlara verilen isim) bar olan U Gustava ‘ya gittik. Burası bir binanın zemininde yol seviyesinin altında yer alıyor. O yüzden farkedilmesi zor bir mekan. Ödüllü barmenlerinin buraya özgü bir kokteyli var. Çeklere özgü bir içki olan Becherovka ile hazırlanıyor. Adı Black Heart! İçinde misket limonu suyu, baharatlar ve civanperçemi adlı bir tür ot yer alıyor. Çok beğendim. Mutlaka deneyin derim.

U Gustava
U Gustava

Art & Coffee: Ostrava güzel sanatlar müzesi içinde yer alan bir kahveci Art & Coffee. Çok tatlı bir ambiyansa sahip. Kahve ve tatlı molası için birebir. Etihopya buzlu kahvesi çok başarılıydı.

Art & Coffee
Art & coffee

Faency Fries: Patates kızartması dükkanları konsept olarak Türkiye’de pek iş yapmadı ama Avrupa’da halen popüler. Faency Fries Çekya’da bir patates kızartması dükkan zinciri. Ostrava’da da bir şubesi var. Herkes bana mutlaka dene dediği için gidip denedim. Farklı soslarla patatesleri kağıt külahlar içinde servis ediyorlar. Hızlıca karın doyurmak için lezzetli bir atıştırmalık.

faency fries
faency fries

U Cernoho Stromu: Hem kahve için hem de geleneksel tatlı olan içi marmelatlı bir tür hamur işi olan bun (Jon’s bun) yemek için adres burası.

U Cerneho Stomu

Ayrıca:

Gidemeyip de aklımda kalan iki mekan oldu; Hogo Fogo Bistro ve Eat Meat adlı mekan. Hogo Fogo’yu çok duydum Ostravalılardan o yüzden gitmek istiyordum. Eat Meat ise et ağırlıklı street food restoranı. Gelip geçerken önünden merak ettiğim bir yerdi ama vaktim yetmedi. Aklınızın bir köşesinde bulunsun…

Bira için ise Babylon adlı lokal breweryş denemenizi tavsiye ederim.

Written By
More from gurhan

Prag Fotoğraf Turu!

Prag’a yalnız seyahat ettim. Genellikle seyahatlerimde yanımda bir arkadaşım olur. Yada bir...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir