Ortadoğu’nun Yeni Turizm Destinasyonu; Katar

Katar şimdiye kadar çoğumuzun gezip görmek için aklına gelmeyecek olan ülkelerden. Önyargıyla yaklaşılan bir coğrafyada yer alması, çöl iklimi, şimdiye kadar Türkiye’ye yönelik turizm anlamında yeterli tanıtımı yapmamış olması gibi sebeplerle ilgi alanımızın dışında kalmış bir ülke.

Doha

Ben kişisel olarak Katar’ın turizm potansiyelini bundan 5 yıl önce Katar Havayolları ile Doha aktarmalı Pakistan’a uçarken bizzat şahit olmuştum. 6-7 saatlik bekleme süremi havaalanında kolayca alınan vize sayesinde çıkıp Doha’yı gezerek değerlendirmiştim. Ücretini hatırlamadığım bu vize türü de artık yokmuş. Yani Türk vatandaşları kolayca ülkeye giriş yapabiliyorlar. Benim Doha maceram çok hızlı geçmişti. Havalimanının hemen kapısındaki taksilerden biriyle anlaşmış, 2 saatte Doha’yı bana baştan aşağı gezebildiğim bir tur yapmıştım.

Doha

Doha’yı gezerken hissettiğim şey, buranın Dubai’yi andırması oldu. Şehrin her yeri şantiye alanına dönüşmüş, yeni projeler, dev gökdelenler inşa edilmekteydi. Böyle oluncada aklıma ister istemez Dubai’ye rakip, Ortadoğu’nun yeni Dubaisi fikirleri gelmişti.

Doha

O gün bugündür Doha’ya yolum düşmedi. Türkiye’ye yaptıkları yatırımlar ve Doha’ya yerleşen tanıdıklarım dışında gidip burayı gezip göreni pek duymadım. Taa ki geçtiğimiz akşam Katar Turizm Ofisi, Qatar Airways ve Gezimanya’nın ortaklaşa düzenlediği ve biz seyahat bloggerlarının beyin fırtınası amacıyla katıldığı çalıştaya kadar.

Doha

Meğer Doha kendini tanıtmak için hazır olmayı bekliyormuş. Benim 5 yıl önce gördüğüm inşa halindeki projeler tamamlanmış ve artık ülkenin tanıtıma hız verme kararı alınmış.

Doha

Çalıştaya katılan seyahat bloggerlarından bir kısmı Doha’daki tecrübelerinden bahsetti. Şehrin gezip görülecek yerlerinden, yaşam şeklinden, gidecek olan  turistleri nelerin beklediğini uzun uzun anlattılar. Gitmemiş olanların en şaşırdığı şey Katar’ın çölü oldu. Çöl ile denizin birleşmesi, banana island diye Maldivler tarzı bir adanın olduğu bilgisi herkesi heyecanlandırdı.

Katar Gezimanya
Katar Çalıştayı-Keşfetsek Sunumu
2 Aylak Sunumu
Vizesiz Geziyorum Sunumu

Doha’nın aslında bir Dubai olmaya çalışmadığını, daha farklı bir turizm anlayışı benimsediklerini, eğitim ve sağlık alanlarında da yatırımların olduğunu, 2022 dünya kupası hazırlıklarını Qatar Airways yetkilisi Zeynep Esin Hanımdan dinledik.

Açıkçası ben bu toplantı öncesi Doha’ya gidip uzun uzun gezmek istiyordum. Toplantı sonrası ise bunu daha kısa bir zamanda gerçekleştirmeye karar verdim. En önemli etkenlerden biri de Doha’nın lüks ve konforlu oteller konusunda atağa kalkmış olması ve gastronomi anlamında çok fazla alternatif sunması ve çok iyi restoranlara sahip olması…

Dünyanın en iyi havayolu ödülünü ard arda almayı başaran Qatar Airways yakın zamanda da Doha’ya yönelik özel kampanyalar sunacakmış. Duymadık demeyin.

Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir