Mali Ston’un enfes İstiridyeleri

Split’ten Dubrovnik’e doğru yol alırken yol üzerinde Mali Ston adlı küçük Dalmaçya kasabasında yemek molası verdik. Molayı burada vermemizin sebebi Hırvatistan’ın en lezzetli istiridyelerinden tatmaktı.

Vila Koruna

Vila Koruna bu işi en iyi yapan restoranlardan bir tanesi. Tuz üretim fabrikası sahibi bir ailenin restoranı. Aynı zamanda istiridye çiftlikleri de bulunuyor. İstiridyeler zaten hemen restoranın önündeki denizde yetişiyor. Aileye ait tuz fabrikasını yemeğin ardından gezdik. Birazdan bahsedeceğim. Ama  önce Vila Koruna’nın nefis deniz ürünlerini anlatayım.

Mazaramız
Vila Koruna

Restorandaki yerimize oturur oturmaz mekanın grappa ikramı ile açılışı yaptık. Hemen ardından bize ünlü Mali Ston istiridyeleri ve deniz yumurtasından oluşan tabak servis edildi. İstiridyeler enfesti. Yıllar önce Dubrovnik ziyaretim sırasında ilk kez istiridye denemiş ve ilk olmasına rağmen sevmiştim. Muhtemelen onlarda Ston istiridyeleriydi.

Languistineler
Grappa ikramı
Mali Ston’un meşhur istiridyeleri

İstiridyelerle birlikte gelen deniz yumurtası pek benim damak zevkime hitap etmedi. Çok yoğun bir deniz aromasına sahip. Çok güçlü bir tadı var. Ağzımdan tadı epey süre çıkmadı. Zaten tam Türkçesi neye tekabül ediyor bulamadım.

İstiridyelerin ardından ev yapımı beyaz şarapları eşliğinde önce istiridye çorbası, ardından da beyaz şarap ve sarımsak soslu deniz kabukluları geldi. Hepsine bayıldım. Sosu muhteşemdi. Ekmeği bandır bandır ye!

İstiridye Çorbası

Ardından ise languistineli spagetti geldi. Onu da mürekkep soslu risotto takip etti. Tabi tüm bu yemeklerin lezzeti kadar sunumu da dikkat çekiciydi. Hepsi dev deniz kabukları içinde servis edildi.

Mürekkepli Risotto

Son olarak da karışık ızgara tabağı servisi yapıldı. Nefis sardalyalar, kalamar ve karideslerleri tıka basa doymuş olsak da mideye indirdik. Kalamar muhteşemdi bu arada!

Izgara deniz ürünleri

Vila Koruna kesinlikle gidip denenmesi gereken bir restoran. Tam bir deniz ürünleri ziyafeti vaat ediyor. Dubrovnik’ten bile atlayıp gidilir sırf bu lezzetleri denemek için.

Şarap soslu deniz kabukluları
Mali Ston’dan bir kare

Yemeğin ardından Mali Ston’un hemen arka tarafında bulunan Ston adlı kasabaya gittik. Burada şimdiye kadar gördüğüm en ilginç kale ve surları bulunuyor. 1,5 km uzunluğunda çin seddi vari surlar Ston’dan başlayarak dağın üzerini aşıp Mali Ston’a gidip tekrar Stona kadar bir alanı çevreliyor. Mini bir Çin seddi anlayacağınız. Etrafında yürümek 45 dakika sürüyormuş ama Mali Ston tarafına geçmek istemezseniz 20 dakikalık kestirme bir turda yapabiliyorsunuz. En tepeden aşağıdaki yerleşim yeri nefis görünüyor. Hatta buradan tuz havuzları da çok güzel görünüyor.

Surlardan Ston’un görünüşü
Surların karşıdan görünüşü
Tuz Havuzları

Surları dolaştıktan sonra Vila Koruna’nın sahiplerine ait tuz fabrikasını gezdik. İlk kez bir tuz üretim yerini gezdim. Çok etkileyiciydi. Burası Avrupa’nın ilk tuz üretim yeriymiş. Yan yana dikdörtgen havuzlardan oluşan dev gibi bir alan. Bu göllerin ortasında yer alan yola demiryolu döşenmiş. Eskiden tuzlar vagonlarla toplandıktan sonra işlenmek için fabrika kısmına gönderiliyormuş. Burası şuanda müze olarak hizmet veriyor. Fotoğraf severlerin kaçırmaması gereken enteresan bir görünümü var göllerin…

Drone ile Tuz havuzları

Gölleri de gezdikten sonra Hırvatistan maceramızın son durağı olan Dubrovnik’e doğru yola çıktık…

 

Written By
More from gurhan

Aix En Provence’da Bir Gün…

İlk gün köyler arasındaki mesafelerin uzunluğu karşısında yaşadığımız şoku atlattıktan sonra ikinci...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir