Madrid’te Nefis Yemekler

Sevilla’nın ardından gittiğim Madrid’de seçeneğin bol lezzetin tavan olduğu yemek pazarlarına, harika manzaraya sahip rooftoplara, nostaljik restoranlara ve etnik mutfakları denediğimiz mekanlara gittik.

Barselona ile sürekli yarıştırılan Madrid aslında en az Barselona kadar hareketli ve yapılacak şey alternatifi bol bir şehir. 2 güne çok şey sığdırabildiğimiz söylenemez ama lezzet açısından güzel mekanlar tavsiye edeceğim…

Kahvaltı:

La Mallorquina:

Madrid’e 2 sabah La Mallorquina’da kahvaltıya gittik. Cumartesi sabah gittiğimizde acayip kalabalık olan bu nostaljik İspanyol kafesinde, alt katta pastane kısmında ayakta tezgahta birşeyler atıştırdık. Bizim poğaça sandviç ekmeklerine benzer ekmekler içine İspanyol pastırması jamon veya peynir koyularak yapılmış sandviçleri harikaydı. Ertesi sabah nispeten daha az kalabalık olan mekanın 2. katındaki kafede bu kez masada kahvaltı ettik. Bu kez tercihim tost ekmekleri arasında servis edilen omletten yana oldu.

La Mallorquina’da barda kahvaltı
La Mallorquina
Omletli toast

Tatlı Molası:

Chocolateria San Gines: 

Madrid’e gelip de churro yemeden dönülür mü? Bunun için en iyi adres nostaljik çikolatacı San Gines. Kapısındaki kuyruğu görüp çevkiniz kırılmasın zira sıra çok çabuk akıyor. Kasadan fişinizi alıp, masanıza oturuyorsunuz ve siparişinizi garsonlar masanıza getiriyor. Sadece churros alıp çikolatasından istemeyi unutmayın çünkü ayrı ayrı sipariş ediliyor. Su almayın mekanda ücretsiz su veriliyor. Churrolar çok büyük o yüzden 1 porsiyonu 2 kişi bile yiyebilirsiniz!

Chocolateria San Gines’te Churros
Chocolateria San Gines’te Churros

La Violeta:

Yine nostaljik mi nostaljik, tatlı mı tatlı bir dükkan önerisi. Madrid’in menekşe şekerleri çok meşhurmuş. La Violeta’nınkiler ise en iyisiymiş. Çeşit çeşit mor şekerler harika ambalaj ve paketlerde satılıyor. Ben anneme hediye 1 kutu aldım. 

La Violeta’nın menekşe şekerleri
La Violeta

Öğle yemeği:

Kalamarlı Sandviç: Bunun için bir mekan tavsiye etmeyeceğim çünkü hemen hemen heryerde bulabileceğiniz bir Madrid lezzeti. Bildiğimiz kalamar tava ekmek arası olarak satılıyor. Ağız sulandırıcı geliyor insana. Tek sorun biz sosla kalamar yemeye alıştığımız için bu sandviç bize biraz yavan gelebiliyor. Yine de denemek gerek.

Kalamar Sandviç ve yanında limonlu bira

Amicis:

Pazar sabahı Mallorquina’da kahvaltı etmiş olmamıza rağmen öğleden sonra 2 gibi tekrar acıkınca imdadımıza Amicis yetişti. Aslında Mercado San Miguel’e gitmeye karar vermiştik ama fazla kalabalık olunca hemen arka tarafında şans eseri Amici’yi gördük ve denemeye kara verdik. Amici’de gittiğimizde brunch devam ediyordu. Başlangıç şarküteri tabağı, bir ana yemek ve 1 adet kokteyl ve kahve fiks fiyat 18,50 Euro idi. İyiki denemişiz çünkü brunchtan çok memnun kaldık. Ben avakadolu sandviç yedim ve çok beğendim. Margaritası son zamanlarda içtiğim en güzel margaritaydı!

Avakadolu toast
Amici’nin brunch başlangıçları

Mercado San Miguel:

Madrid’in en güzel yemek pazarlarından biri. Nefis tapaslar, pixhoslar, deniz ürünleri, sandviçler ve daha ne ararsanız hepsi birarada. Morina balıklı, sardalyalı kanepeler, yengeçli mini burgerler, havyarlı kanepeler yiyip de unutamadığm lezzetlerden. Mutlaka uğrayın.

Yengeç mini burger
Mercaodo De San Miguel
Mercaodo De San Miguel
Mercaodo De San Miguel

Lupita:

Peru mutfağına özel ilgim olduğu aşikar. Madrid’de de bu fırsatı kaçırmadım. Lupita adlı Madrid’de yaşayan Peruluların sıkça gittiği leziz Peru restoranına bir öğle yemeği için gittik. Nefis bir karışık deniz ürünleri cevichesi ile yemeğe başladık. Ardından mekanda çoğu kişinin piliç çevirme yediğini görünce yarım bir piliç biz de sipariş ettik. İyiki de etmişiz çünkü harika marine edilmiş, eti yusyumuşacık bir tavuk yemiş olduk. Lomo Saltado ve kızarmış deniz ürünleri ise diğer siparişlerimizdi. Yanında tabiki Sangria ile!

Tavuk çevirme
Kızarmış deniz ürünleri
Karışık deniz ürünleri ceviche
Lamo Saltado

Mercado De San Anton:

Bir başka lezzet diyarı! Bir akşam yemeği için gittiğimiz San Anton kalabalıktı. Yemek almak, aldığınız yemeği yiyecek yer bulmak zor olsa sonunda başardık. Mekanlardan birinden aldığımız mini burgerler harikaydı. Nefis pixchoslar denedik. 

Mercado San Anton
Nefis tapaslar

Manzarası Harika Bar Önerileri:

Madrid bir rooftoplar şehri. Birbirindne güzel manzaraya sahip bar ve restoranlar bulunuyor şehirde. Biz bunlardan 3 tanesine gittik. Hepsi de çok güzel mekanlardı. En azından birşeyler içmek için gidilebilir…

Azotea rooftan Madrid
The Hat Bar
Room Mate Oscar Roof Barı
Written By
More from gurhan

Aix En Provence’da Bir Gün…

İlk gün köyler arasındaki mesafelerin uzunluğu karşısında yaşadığımız şoku atlattıktan sonra ikinci...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir