Lizbon’da Tadılması Gereken 10 Lezzet…

1) Deniz ürünleri;
Okyanus kıyısında olmanın verdiği avantajı sonuna kadar değerlendiren Portekizliler için sudan ne çıksa yenir felsefesi hayatlarının bir parçası. Deniz ürünleri heryerde karşınıza çıkıyor. Deniz ürünleri derken balığın dışındaki ürünler bahsi geçen. Karides’in en jumbosu, İstakoz’un en büyüğü, yengeç’in en kıralı Portekizlilerin sofralarını süslüyor… Bu konuda bir numara rakipsiz Ramiro! Lizbon lezzetleri denilince akla gelenve  gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir durak. En taze, en lezzetli deniz ürünlerini en iyi servis ile tadabileceğiniz  yegane mekan…

Cervejeria Ramiro
Cervejeria Ramiro
Tereyağda Karides
Tereyağda Karides
Kum Midyesi
Kum Midyesi

2) Pastel Da Nata/Pasteis De Belém;
Her ikiside aslında aynı tarta verilen farklı isimler. Belem’deki Pasteis De Belem adlı pastane dışında yapılanların tümüne Pastel Da Nata deniliyor. Belem’de yapılanın formülü bir sır! İster orada ister farklı bir yerde yiyin yyediğinizde farkı pek anlayamayacaksınız ancak Belem’deki damağınızda daha güzel bir lezzet bırakacak. Chado’da Manteigaria’da Pastel De Nata yiyebilirsiniz. Çok lezzetli! Bu tart Guardian tarafından dünyanın en lezzetli 15. şeyi seçilmiş…

Belem'de bulunan meşhur pastane
Belem’de bulunan meşhur pastane
Belem pastası kahve ile çok iyi gidiyor...
Belem pastası kahve ile çok iyi gidiyor…
Pastel De Nata'da Belem pastasından çok farklı değil...
Pastel De Nata’da Belem pastasından çok farklı değil…

3) Bacalhau;
Yüzlerce çeşit yapım şekli olan Morina balığı da karşınıza en çok çıkacak lezzetlerden. Tuzlanmış olanları pişirilmeden 3 gün önce suda bekletilmeye başlamasına rağmen yine de size tuzlu gelebilir.

Izgara Morina Balığı
Izgara Morina Balığı
Kızartılmış Morina Balığı
Kızartılmış Morina Balığı

4) Şarap
Portekiz’in dünyaya sattığı en önemli ürün enfes şarapları. Fermantasyonu daha kısa tutulan Porto’nun tatlı şaraplarından deneyebilir (Douro bölgesi) veya yine son derece başarılı diğer bölgelerin şaraplarının tadına bakabilirsiniz…

Portekiz Şarapları dünyaca ünlü...
Portekiz Şarapları dünyaca ünlü…

5) Şarküteri
Portekizliler için şarküteri olmazsa olmazlardan. Sucuklar, salamlar ve pastırmaların yüzlerce çeşidi bulunuyor. Peynirleri de hiç fena sayılmaz! Tek dikkat edilmesi gereken şey şarküteri ürünlerinin hemen hemen hepsinin domuzdan yapılıyor olması…

Şarküteri ürünleri Lizbon'da her yerde...
Şarküteri ürünleri Lizbon’da her yerde…

6) Pasteis De Bacalhau (Bolinhos De Bacalhau)
Genellikle Morina balığından yapılan bir çeşit köfte! Bizim içli köftemizi andırıyor ama içerik olarak çok alakasız. Balık ve icerisinde de eritilmiş Portekiz peyniri birlikte kızartılıyor. Plaça Do Comercio’daki Museu Da Cervaja’da yapılanlar inanılmaz lezzetli!

Museu Da Cervaja'da servis edilen Pastel De Bacalhau
Museu Da Cervaja’da servis edilen Pastel De Bacalhau
Museu Da Cervaja
Museu Da Cervaja

7) Vişne Likörü;
Brandy’nin içerisine vişne, şeker ve tarçın eklenerek elde edilen vişne likörü Ginjinha’yı servis eden bir çok nostaljik büfe bulunuyor. Adı “A Ginjinha Registrada”. 1923’den beri faaliyet gösteriyor. Likörü mini çikolata kaplarda da servis ediyorlar. Mutlaka denenmeli!

A Ginjinha adlı Likör Dükkanı
A Ginjinha adlı Likör Dükkanı
Vişne Likörü Ginjinha
Vişne Likörü Ginjinha

8) Çörekler-Börekler
Portekizliler için sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar günün her saati hamur işi tatlılar ve çörekler her an yenilebilir bir öğün. Lizbon’un her köşesinde bir pastaneye ve bu pastanelerde satılan tatlı çöreklere rastlayacaksınız. Birkaç çeşidini deneyin ve lezzetine siz karar verin. Bir başka sık karşılaşacağınız şey de samosa adlı üçgen börekler. Araplardan Portekiz mutfağına girmiş olan böreklerin kıymalı olanları çok lezzetli. Portekiz mutfağında çeşitli deniz ürünlerinden yapılan kroketlerde çok lezzetli.

Çeşit çeşit Portekiz çörekleri
Çeşit çeşit Portekiz çörekleri
Portekizliler için bu gördükleriniz sabah kahvaltısı
Portekizliler için bu gördükleriniz sabah kahvaltısı
Portekiz çörekleri
Portekiz çörekleri
Samosa
Samosa

9) Sardalya;
Portekiz bir sardalya cenneti! Ama buna rağmen çok tükettikleri için avlanma yasağı var. Konserve sardalya ise ülkede inanılmaz popüler. Hatta bunu artık hediyelik eşya olarak bile değerlendiriyorlar. Sırf cicili bicili konserve kutularında sardalya satılan mağazalar var. Genellikle kutusu 5 Euro civarında. Ama sizin için kutusu önemli değilse marketlerde 0,50 cente sardalya konservesi satılıyor.

Konserve sardalya & ton balığı yanında Lizbon şarabı

10) Portekiz Şarapları;

Portekiz baştan aşağı üzüm bağları ile kaplı bir ülke. Şarapları da dünyaca meşhur. Bunlardan 3ü dünyaca meşhur; Porto şarabı, Madeira adasına ait Madeira şarapları ve Vinho Verde. Benim favorim asitli yapısı ile erken hasat üzümlerden elde edilen ve bu yüzden yeşil olarak adlandırılan Viho Verde şarapları. Tatlı şarap sevenler için de Porto şarabı birebir!

Vinho Verde

Written By
More from gurhan

Prag Fotoğraf Turu!

Prag’a yalnız seyahat ettim. Genellikle seyahatlerimde yanımda bir arkadaşım olur. Yada bir...
Read More

6 Comments

  • Yıllar önce gitmiştim..Sanıyorum 4 gün falan kaldım.İlk gün öğlen ve akşam deniz ürünlerinin keyfini çıkardım.2. gün öğlen tekrar..Akşama yemeyeceğim dedim ama olmadı dönene kadar öğlen ve akşam sürekli deniz ürünlerinin tadına baktım..okyanustan çıkma bir yığın böcek kimi çiğ kimi pişmiş yenen bir dolu lezzet doyamadım..Tavşan etini de çok güzel yapıyorlar bu arada..Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler..

  • resimler iştah kabartıcı. En son gittiğimde Lizbon yiyecekleri nefis ve ucuz görünüyordu. Bir dahaki sefere listenizi deneyeceğim. Tebrikler- Oğuz esen

  • Gerçekten Lizbon’da tadılması gereken tüm lezzetleri, doğru adreslerle anlatmışsınız. Biz de Lizbonlunun Seyir Defteri gezimize katılan misafirlerimize aynen bu lezzet ve adresleri öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir