Kırgızistan’ı keşfe ne dersiniz?

Seyahat planları yaparken Avrupa, Uzakdoğu, Amerika (kuzey & güney), Afrika ve hatta Avustralya aklımıza gelir ama Orta Asya pek çoğumuzun aklına gelmez. Genellikle iş için gitmenin dışında turistik anlamda çok fazla yolumuz düşmez bu bölgeye.

20170214_021123

 

Ama artık Orta Asya daha çok turist çekmek, daha çok tanınmak, doğasını, kültürünü ve tarihini tüm dünyaya tanıtmak istiyor. Özellikle de Kırgızistan bu konuda önü çekiyor.

Kırgızistan Lezzetleri
Kırgızistan Lezzetleri

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da düzenlenen EMITT fuarında katılan ülkelerden biriydi Kırgızistan. Bu vesile ile bizim gibi bil seyahat eden bloggerları bir araya getirdiği, nefis Kırgız yemekleri ikram ettikleri bir etkinlik düzenlediler.

Kırgızistan
Kırgızistan
Kırgızistan' bekleniyoruz ✌
Kırgızistan’ bekleniyoruz ✌

Yukardaki girişimden de anlaşılacağı üzere Kırgızistan pek de ziyaret edilecek ülkeler sıralamamda üst sıralarda yer almıyordu. Çünkü bu ülkeyi bir turizm destinasyonu olarak tanınmıyordum.

İste bu yüzden benim için Kırgızistan turizm ofisinin düzenlediği etkinlik tam yerinde ve çok faydası olan bir etkinlik oldu. Bu kadar doğal güzelliğe sahip olduklarını bilmiyordum. Dağları, gölleri ve vahşi yaşamı ile bana Patagonya’yı hatırlattı. Neden şimdiye kadar yeterince tanıtımı yapılmamış bir ülke diye hayıflandım. Sonra turizm ofisinin göstermiş olduğu üstün çabayı görünce umutlandım. Bundan sonra Kırgizistan’ın ismini daha çok duyacağımız için sevindim. Hatta seyahat etmeyi düşünmeye başladım bile.

Toplantı sırasında Kırgızların en önemli lezzetlerinden biri olan pilavını yedik. Ben cesaret edemedim ama bazı arkadaşlarımız kımız içti.

Ülkenin en güzel yerlerini gördük, zengin kültürünü ve binlerce yıllık tarihi eserlerini tanımış olduk. Özellikle vahşi doğasına hayran oldum.

Türkiye’den direk uçuşların olduğu Kırgızistan’a en kısa zamanda gitmek için sabırsızlanıyorum.

 

 

Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir