Hollanda’da Mutlaka Tadılması Gereken 10 Lezzet

 1. Herring: Kuzeye özgü Ringa balığı Hollanda’da en çok tüketilen balıklar arasında. Hollandaca Haring olarak bilenen bu balık çiğ olarka tüketiliyor. Kuyruğundan tutarak ağzınıa atıyorsunuz ve afiyetle yiyorsunuz. İsterseniz ekmek üstünde turşu ve taze soğanla da yiyebilirsiniz. Volendam’a yolunuz düşerse burada sahilde bir konteynerda satış yapan balıkçıda Herring yemek için mutlaka uğrayın.
  Herring-Ringa Balığı
  Herring-Ringa Balığı
  Volendam'daki Balıkçı
  Volendam’daki Balıkçı

   

 2. Poffertjes: Alıştığımız pancakelerin minyatürleri. Bir anlamda bizim fındık lahmacun boyutu. Pudra şekeri, taze meyveler ve çikolata soslarından dilediğiniz ile süsleyip kendinizden geçerek yiyebilirsiniz. Yine Volandam’da bulunan Poffertjes adlı mekanda yemenizi tavsiye ederim.
  Poffertjes-Volendam
  Poffertjes-Volendam
  Poffertjes
  Poffertjes
  Poffertjes-mini pancakeler
  Poffertjes-mini pancakeler

   

 3. Stroopwafel: Hollanda’ya özgü içi karamel dolgulu ince waffle. Atrık ülkemizde de raflarda karşınıza çıkan bir lezzet. Ballı olan versiyonları da bulunuyor. Ana vatanı Hollanda’nın Gouda şehriymiş. Ama hemen her yerde bulabileceğiniz, kahve ile birlikte harika giden lezzet kendisi.
  Stroopwafel
  Stroopwafel

   

 4. Drops (Dutch Liquorice): Aslında anason tadı olan yiyecek ve tatlılara karşı pek sıcak baktığım söylenemez. Hatta şeker ve dondurmalarından nefret ederim. Bazı Avrupa ülkelerinde çok tüketiliyor. Ancak Hollanda’da denediğim Drops adı verilen bu siyah şekerlemeler bence lezzetliydi. Öceden denediklerim kadar ağır değildi ve ekşimsi bir tada sahipti. Tabi benim denediğim onlarca çeşit Droptan biriydi. Siz seviyorsanız marketlerde veya havalimanında kolaylıkla bulup tadabilirsiniz.
  Drops şekeri
  Drops şekeri

   

 5. Patat: Patates kızartması da ünlü olurmuymuş diye düşünmeyin. Hollandalılar ev yapımı patates şeklinde taze yağda kızarmış patates kızartması yapıyor ve çok lezzetli. Çeşit çeşit soslardan dilediğinizle yiyebiliyorsunuz. Amsterdam’da bulunan Mannequin Pis en meşhur patatescilerden birisi. Mutlaka denemelisiniz. Taze soğanla da çok lezzetli oluyor.
  Patat
  Patat
  Patat-Mannequin Pis'de
  Patat-Mannequin Pis’de

   

 6. Bitterballen:Biralara en yakışan meze. Kızartılmış yuvarlak köfteler. Hardalla servis edilen bu köftelerin çeşitli varyasyonları bulunuyor. Çoğu restoranın menüsünde mevcut.
  Bitterballen
  Bitterballen

   

 7. Kroket: Benim en sevdiğim Hollanda lezzetlerinden. İçi çeşitli malzemelerle doldurulmuş ve kızartılmış korketleri en iyi yiyebileceğiniz yer bunların paralı makineler içinde servis edilen dükkanlar. Özellikle Febo adlı zincir hemen her yerde karşınıza çıkacak. Kipkorn, hamburger, kipkroket vb gibi birçok çeşit bu restoranlarda servis ediliyor.
  Kipkorn-Febo
  Kipkorn-Febo
  Febo
  Febo

   

 8. Olieballen: Yılbaşı’na özgü bir Hollanda tatlısı. Bir tür hamur kızartması. Bir benzerini Venedik’te yemiştim. İtalyanlar bu tatlıya Fritelli diyor. Onlar da karnaval zamanı yiyor bu tatlıyı. Hollanda versiyonunu yılbaşı sonrası bulmak pek olmuyor.
  Oliebollen
  Oliebollen

   

 9. Tompouce: Milföy hamurları arasında krema ve üstünde de pembe pasta şekeri ile kaplı muntazam dikdörtgen şeklinde kesilmiş pastalara verilen isim. İsim bir sahne sanatçısından geliyormuş. Marketlerde bile kolayca bulabileceğiniz bir lezzet.
  Tompouce
  Tompouce

   

 10. Peynir: Hollanda denilince akla gelen ilk şey belki de lale ve peynir tekerlekleri. Meşhur Gouda peynirlerinin vatanı Hollanda. Nereye giderseniz karşınıza Kaasssop adı verilen peynir dükkanları çıkacak. Hemen içeri dalın ve çeşit çeşit peynirlerden tadın. İsterseniz tadım etkinliklerine katılabilirsiniz. Peynirlerle birlikte peynir soslarından da almayı unutmayın!
  Peynirci
  Peynirci
  Peynir Müzesi-Volendam
  Peynir Müzesi-Volendam
  Peynir Dükkanı
  Peynir Dükkanı
  Gouda peynirlerimi aldım
  Gouda peynirlerimi aldım
Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir