Gaziantep’e Gastronomi Yolculuğu

Antep’e bundan 7 sene evvel henüz bu yeme içme meselelerine sarmadan ve blog açmadan önce iş amaçlı gitmiştim. O zamanlar İmam Çağdaş ve Küşlemeci Halil Usta yine meşhurdu ve kulaktan doğma bilgilerle gidip denemiştik. Sonrasında yemek kültürüm artmaya başladıkça Antep’e tekrar gitmem zaruret haline gelmişti. Yemek için dünyayı gezerken ülkemizin gastronomi başkentini detaylıca gezememiş olmak büyük ayıptı kendi adıma. Üstelik UNESCO’nun gastronomi alanında dünyanın en yaratıcı şehirlerinden biri seçilmiş olan bir şehirden bahsediyoruz!

Seyahat arkadaşlarım Hakan ve Özge ile kafa kafaya verdik, planları yaptık ve bir haftasonu Antep’e doğru yeme içme şöleni için yola çıktık. Bu seyahatimizde kişiye özel turlar tasarlayan Kantara Turizm  bizim için nokta atışı mekanlar seçti.

Antep’te 3 gün boyunca şehrin altını üstüne getirdik diyebilirim. Ben bu kadar yoğun yeme içme yapamıyorum ama sağolsun Özge bu konuda çok başarılı. Neyse aslında bir bakıma iyi çünkü bir çok yeri gidip tatma şansımız oluyor böylece…

Çelebioğulları Baklava: Antep’e adım atar atmaz kendimizi Çelebioğulları Baklava’da bulduk. Çünkü baklava imalatına birebir şahit olmak istedik. Daha önce hiç baklava yapımını izlememiştim. Şaşırdım kaldım diyebilirim. İçerisi un bulutuyla kaplı ve tüm ustaların saçlarına, kaş ve kirpiklerine aklar düşmüş şekilde. İnanılmaz bir ahenk söz konusu. Hamuru yoğuranlar, incecik yufka şekline getirene kadar açanlar, tepsiye yayanlar, malzemesini ölçüp ekleyenler, kesimini yapanlar, fırına sokanlar… Arı kovanı gibi. Baklava ustası olmak hiç kolay değil. Bu eşsiz deneyimden sonra alttaki mağazada baklavaları afiyetle yedik.

Çelebioğulları
Çelebioğulları
Çelebioğulları

Orkide Pastanesi:E sabah kahvaltısını yapmadan yollara düştüğümüz için kahvaltıyı geç de olsa yapmamız gerek diyerek Orkide Pastanesi’ne koştuk. Ev sucuğu, zeytin kavurma, Arap köfte, nohut piyaz, yöresel peynirler, batma kaymak öne çıkan lezzetleri. Bir de sabah kahvaltısında katmer de yedik tam oldu!

Orkide Pastanesi

Mutfak Sanatları Merkezi: Gastronomi şehri Gaziantep’e yakışan bir mekan Mutfak Sanatları Merkezi. Dekorundan sunumlarına kadar bir fine dining restoranı aratmayacak seçkinlikte. Antep’in gizli kalmış yöresel tatları menü de ağırlıkta. Şiveydiz, sarımsak aşı, yuvarlama, elma aşı, mevsimsel çağla aşı, Buhara pilavı, soğan kebabı ve daha bir çok mahalli yemek  servis ediliyor. Servis takımları bile Antep’e özgü motifler taşıyan şık tabaklardan oluşuyor.

Mutfak Sanatları Merkezi
Mutfak Sanatları Merkezi

Lokus Ciğer: Ciğer şiş için mutlaka Lokus Ciğere uğrayın derim. Hatta fazla geç saatlere kalmayın çünkü bitme olasılığı var ciğerin.

Lokus Ciğer
Lokus Ciğer

Ciğerci Mustafa: Ciğerci Mustafa’nın farkı ciğerlerini akciğerden yapması. Müdavimi çok. Farklı bir ciğer deneyimi yaşamak için gidin derim. 

Ciğerci Mustafa

Kazım Usta Özgüler:  Canınız o kadar etten sonra tatlı çekerse Kazım Usta’nın helvalarını denemeye gidebilirsiniz. Tahinli, fıstıklı vb gibi bir sürü helva çeşidi tadabilirsiniz. Kağıtlara sarılı helvalar nostaljik görüntüsüyle geçmişe götürüyor. Bir de dondurmada iddialılar.

Kazım Usta

Cumba Künefe: Künefe denemeden Antep’ten ayrılamazsınız. Cumba Künefe’de bu konuda şehrin en iddialı mekanlarından. Dolup taşıyor künefe meraklılarıyla. Tabak tabak künefe pişiyor 10 lu ocaklarda. Aşırı tatlı yapmadıkları için yediğinizde rahatsızlık da hissetmiyorsunuz.

Cumba Künefe

Tamis Kahve: Canınız kahve istediğinde şehrin en ünlü mekanı Tamis’e gitmelisiniz. Nostaljik ambiyansında Türk kahvesi, menengiç veya dibek keyfi yapabilirsiniz.

Tamis Kahve

Metanet Beyran: Antep’te sabah erkenden kalkıp Beyran çorbasıyla güne başlamak bir gelenek. Biz de bu geleneğe uyduk ve bir sabah erkenden kalkıp Metanet’in yolunu tuttuk. Bol sarımsak, bol sirkeyle aromalandırılan beyran içtiğim en lezzetli çorbalardan.

Metanet Beyran
Metanet Beyran

İmam Çağdaş: Bir Antep klasiği. Kebaplarının yanında baklavası ile de efsane. Uğramadan döneceğinizi düşünmüyorum!

İmam Çağdaş
İmam Çağdaş

Akşam Simidi: Katmerin simit halini hiç denediniz mi? Denemediyseniz sizi Akşam Simidi’ne alalım. Ailenin genç şefinin geliştirdiği incecik çıtır katmer hamuruna simit şekli veriyorlar ve arasında enfes fıstık ve kaymak koyuyorlar. Bir de çikolatalı versiyonları var. Gerçekten eşsiz bir lezzet!

Akşam Simidi
Akşam Simidi

Bayazhan: Bir handa hem yemek yiyeyim hem de eğleneyim derseniz Bayazhan bu iş için en uygun yer. Farklı konseptlere sahip birkaç mekan bulunuyor han içinde. Bir meyhane, bir pub, yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoran ve dükkanlardan oluşan bir kompleks. Antep’in en keyifli yerlerinden…

Bayazhan

Katmerci Zekeriya Usta: Bir sabah yine erkenden kalkıp ciğerciye gitmeye niyetlendik. Ama ciğerci Pazartesi günleri kapalıymış meğerse. O yüzden rotayı katmerciye çevirdik. Hiç de fena yapmadık çünkü Antep’in bir başka iddialı katmercisi Zekeriya Usta’nın leziz katmerini denemiş olduk. Yanında da 1 bardak süt. Enfes!

Katmerci Zekeriya

Küşlemeci Halil Usta: Bir başka olmazsa olmaz Antep efsanesi Küşlemeci Halil Usta. Aklıma geldikçe ağzımın sularının aktığı şehrin en eski kebapçılarından. Küşlemesi inanılmaz. Ama sadece küşleme değil diğer tüm kebapları da aşırı lezzetli. Ne yapıp edip mutlaka uğrayın.

Küşlemeci Halil Usta
küşlemeci Halil Usta

Küşleme Kebaphan: Burası daha şık bir ambiyansa sahip kebapçı. Dekoru, büyük alanı ile dikkat çekici. Küşlemesi çok başarılı. Ayrıcı yöresel ürünlerin satıldığı bir dükkana da sahip.

Kebaphan
Written By
More from gurhan

Prag Fotoğraf Turu!

Prag’a yalnız seyahat ettim. Genellikle seyahatlerimde yanımda bir arkadaşım olur. Yada bir...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir