En Güzel 10 Giresun Manzarası

Giresun Adası: Karadeniz kıyılarımızda bulunan 2 adadan büyüğü olan Giresun adası kıyıdan 1,6 km uzaklıkta. Toplam 4 dönümlük aslında oldukça küçük bir ada.  Adaya Giresun limanından düzenli olarak turlar yapılıyor. Eskiden Amazon kadınlarına ev sahipliği yapmış olan ada şimdilerde kuşlar için bir üreme alanı. Ada farklı açılardan güzel şehir manzarası sunuyor ve çok çeşitli bitli örtüsü ile de yemyeşil olduğu için de fotografik bir görünüşe sahip.

Gedikkaya’dan Ada
Yakın plan ada

Giresun Kalesi: Giresun merkez bir yarımada üzerine kurulmuş. Bu yeşil yarımadanın tepesinde ise Giresun Kalesi bulunuyor. M.ö. 2.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kaleye 500 metrelik bir yolla ulaşılıyor. Burada şehrin 360 derece izlenebildiği bir manzaraya sahip bir gözlem terası bulunuyor. Ayrıca kalede bulunan kafeler de harika bir manzara sunuyor. Özellikle gün batımı için tercih edilmesi gereken yerlerden biri.

Kale’den Manzara

Hasantepe: Şehrin en güzel görülebileceği noktalardan biri de Hasantepe. Burada Tepe Cafe adlı bir çay bahçesi bulunuyor. Şehri farklı bir açıdan izleyebileceğiniz bu çay bahçesinde salıncaklar ve tahta balkonlar bulunuyor. Burası haftaosonları çok kalabalık oluyor. O yüzden taksi ile gitmekte fayda var çünkü otopark alanı sınırlı.

Hasantepe’deki Tepe Cafe
Hasantepe

Gedikkaya: Burası yine bir tepenin üzerinde yer alan iki kayanın birbiri ile oluşturduğu şekil sebebiyle uzaktan bakılınca hemen farkedilen bir nokta. Burası hakkında da çeşitli rivayetler halk arasında solaşıyor. Kimisi bunu açık bir insan ağzına, kimisi de kartal gagasına benzetiyor. Belli bir noktaya kadar araçla ulaşmak mümkün ancak kayaların olduğu yere 10 dakikalık bir tırmanışla ulaşılıyor. Ancak buradan manzara gerçekten çok etkileyici. Yani tırmanışa değer.

Gedikkaya’dan Manzara
Gedikkaya

Uluburun Plajı: Karadeniz otoyolu açıldıktan sonra eski sahil yolu işlevini yitirmiş durumda. Çok az bir parçası kalmış geriye. Uluburun’da tünele girmeyip sağa sahile doğru eski yola girerseniz Uluburun Plajına çıkarsınız. Burası nefes kesici güzellikte bir plaj. Hele tepeden görünüşü efsane. Harika fotolar çıkaracağınız bir yer. Tabi yüzmek için de enfes!

Uluburun
Uluburun Plajı

 

Gülburnu: Yine Karadeniz otoyolunun gölgesinde kalmış olan bir başka cennet nokta da Gülburnu. Burada bir koy bulunuyor ve koyun kenarında da küçük bir köy. Otoyol bu koyun ağzından bir köprü ile geçiyor. Köprüden geçerken köy görünmüyor. O yüzden otoyoldan çıkıp eski yolu takip ederek köye gidebiliyorsunuz. Asıl etkileyici kısmı ise drone kullananlar için çünkü havadan çok güzel bir görünümü var. Yeşil suları ve camisi ile Uzungöl’ü anımsatıyor.

Gülburnu

Mavi Göl: Sodalı suyun aktığı Göksü deresi üzerinde oluşmuş olan Mavi göl turkuaz rengi ile dikkat çekici. Kuzalan Tabiat Parkı’nda yer alan bu göl yemyeşil ağaçların arasında turkuaz rengi ile sizi büyüleyecek. Harika da pozlar verecek sizin için…

Batlama Köprüsü: Ordu tarafından gelirken Giresun’a girişte yer alan Batlama Deresi’nin üzerindeki köprü Batlama Köprüsü. Tam ortasından gün batarken harika bir Giresun manzarası yakalanıyor. Dere ile denizin birleştiği nokta ve arka planda Giresun ve binaların camlarından yansıyan güneş ışığı…

Batlama’dan Giresun

Kulakkaya Yaylası: Yaylaları anlatmaya gerek yok. Yeşilin binbir tonu, hayvanlar, sis, yaz ise çeşit çeşit  çiçekler, kış ise karla kaplı yerler… Kulakkaya yaylası yolu üzerinde mutlaka arabadan inip enfes çam ağaçları ve yeşil çayırları fotoğraflayın. Ayrıca yol üzerinde bulunan Gelin Kayası da görülmesi gereken yerlerden…

Kulakkaya Yaylası

Tirebolu Kalesi: Kendine has ilçelerden biri Tirebolu. Kıyısında küçük bir tepe üzerinde kalesi yer alıyor. Bir bakıma Giresun merkezin küçük bir versiyonu gibi. Buradan manzara çok çok güzel. Yine gün batımı gidin.

Tirebolu
Tirebolu Kalesi

Kümbet Yaylası: Elbette bir diğer güzel Giresun yaylası olan Kümbet’i bu listeye eklemeden olmaz. İsviçre Alpleri ile rekabet edecek güzellikte olan bir yayla burası. Muhteşem kareler çekmeye hazır olun. Burada bulunan bungalov oteli Birun’u da mutlaka görün…

Yayla Havası
Written By
More from gurhan

Aix En Provence’da Bir Gün…

İlk gün köyler arasındaki mesafelerin uzunluğu karşısında yaşadığımız şoku atlattıktan sonra ikinci...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir