Dubrovnik’te Mutlaka Yapılması Gereken 5 Şey:

1) Teleferikle Şehri 405 metreden izleyin:

Dubrovnik’in hemen arkasında yer alan tepe tam 405 metre yükseklikte ve bu tepeye gözlem amacıyla 1900lerin başında bir su inşa edilmiş. 1969’da ise bu surlara Dubrovnikten direk çıkan bir teleferik kurulmuş. 4 dakikada 32 kişiyi 405 metre yüksekliğe çıkaran bu teleferik Dubrovnik’te yapılması gereken faailiyetlerin başında yer alıyor. Çıktığınızda gördüğünüz manzara sizi büyüleyecek emin olabilirsiniz. Tepede yer alan Panorama kafede mutlaka birşeyler yiyip içmelisiniz!

Dubrovnik Teleferik
Yukarıda Panorama Restoran manzarası nefes kesici
Tepeden eski şehir

2) Game of Thrones turuna katılın:

Şehrin tanıtımında hiç kuşkusuz Game of Thrones’un inanılmaz etkisi bulunuyor. Öyle ki Dubrovnik artık turist kalabalığından çok şikayetçi ve bu sayıyı sınırlandırmayı planlıyor gelecek yıllarda. Cruise gemilerinin bir çoğunu artık şehre kabul etmeyeceğini duyurdu Dubrovnik Belediye başkanı. Bu yoğun talebin en önemli etkenlerinden biri dizinin en önemli setlerinden birinin bu güzel şehir olması. Her yerde bu dizinin çekildiği sahneleri anlatan turlara katılmış insan gruplarını görüyorsunuz. Bu kadar turistik bir şeyi yapmaya gerek var mı? Bence var. Çünkü ben bir GOT hayranıyım ve o dizinin sahnelerinin geçtiği yerleri hikayesiyle dinlemek çok büyük bir keyif… Cersei’nin utanç yürüyüşü, Sibel Kekilli’nin sahnelerinin olduğu yerler, little finger ve Sansa’nın durduğu noktalar hep heyecan verici!

Game of Thrones Rehberimiz Ivan
Sırasıyla dizinin çekildiği yerleri gezdik
Game of Thrones

3) Şehrin surları etrafında yürüyün:

Eski şehri çevreleyen 1940 metre uzunluğundaki surların üzerinde yürüyüp harika manzaralarla karşılaşma fırsatını asla kaçırmayın! Şehir buradan muhteşem görünüyor. Ayrıca şehrin çevresi de çok güzel görünüyor. Surların üzerinde bir cafe bar bulunuyor. Eğer gün batımın yakın saatlerde bu turu yaparsanız bu barda oturup içkinizi yudumlarken güneşin batışını izleyebilirsiniz. Tek kelimeyle muhteşem bir deneyim!

Surlar
Gün batımı için bu cafede oturun
Dubrovnik Surları
Eski şehrin çevresindeki surlar
Nefis manzaralarla karşılaşacaksınız

4) Deniz ürünlerini tadın:

Dubrovnik mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşuyor. Biz de şehirde kaldığımız süre içinde bolca deniz ürünü yedik. Birbirinden güzel restoranlarda Adriyatik’e özgü balıklardan mutlaka tadın. John Dory denilen dülger balığı, ton balığı ızgarasını, taze istiridyeleri, deniz ürünlü makarnaları mutlaka denemeden dönmeyin!

Deniz ürünleri çok taze ve lezzetli
Ton Balığı Steak
İstiridye yemeden dönmeyin

5) Lokrum Adasına gidin:

Aslında Dubrovnik çevresinde bir çok ada bulunuyor ama en yakını 15 dakika mesafedeki Lokrum adası. Burası yemyeşil ağaçlarla kaplı küçük bir ada. Bir sürü restorana ve kafeye sahip adada müze de bulunuyor. Yüzmek için de en iyi lokasyonlardan bir tanesi çünkü irili ufaklı enfes koylara sahip. Ada üzerinde tavus kuşları ve tavşanlar da yer alıyor. Kısacası harika zaman geçirebileceğiniz bir ada Lokrum!

Lokrum Adası
Lokrum Adası
Written By
More from gurhan

Aix En Provence’da Bir Gün…

İlk gün köyler arasındaki mesafelerin uzunluğu karşısında yaşadığımız şoku atlattıktan sonra ikinci...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir