Buenos Aires’te Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!

Güney Amerika’nın en güzel şehirlerinden Buenos Aires ziyaretçilerine yapabilecekleri birçok aktivite ve gezilecek bir sürü yer alternatifi sunuyor. Ben de Buenos Aires’te kaldığım sürece yaptığım şeylerin bir listesini oluşturdum. İşte Buenos Aires’te mutlaka yapılması gereken 10 şey;

  • San Telmo Pazarını gezin

Bir pazar düşünün. Sağlı sollu tezgahlarda tam 12 blok boyunca antikalar, hediyelik eşyalar, el dokumaları ve boyama ürünleri satıldığını hayal edin… San Telmo pazarı, bir Pazar günü Buenos Aires’te yapılabilecek en önemli ve güzel etkinlik. Arjantin kültürüne ait ne ararsanız burada bulma şansınız var. Pazarın bir ucunda bulunan meydan Plaza Dorrego’da hava güzel ise harika bir tango gösterisi izleyebilirsiniz.

San Telmo
San Telmo
San Telmo
San Telmo
  • Nefis Arjantin steaklerini ve kaliteli şaraplarını deneyin

Arjantin’de yetiştirilen hayvanlar ahırlarda mısır yiyerek değil doğada çim ve taze otlarla beslenerek büyüyor. Bu sebeple de Arjantin’in etleri çok lezzetli oluyor. Hatta dünyaca meşhur. Doğal olarak Buenos Aires’de karşınıza bolca steak restoranı çıkacak. Arjantinlilerin en sevdiği steakler Ojo De Bief ile Entrana adlı kesimler. Mutlaka denemelisiniz. Eğer Arjantin’in en iyi üzüm bağlarının bulunduğu Mendoza bölgesine gidecek valtiniz yok ise  dünya’nın en iyi şarapları arasında gösterilen Arjantin şaraplarını Buenos Aires’de de tadabileceğiniz bir çok bar ve şarapevi bulunuyor. Ayrıca ister yemekli istersenizde sadece şarap tadımı yapılabilen şehir içi turlara da katılabilirsiniz böylece hem şehri tanırken hem de kaliteli şaraplarını deneme imkanı bulabilirsiniz.

Meşhur Arjantin Steakleri
Meşhur Arjantin Steakleri
  • Tango izleyin

Buenos Aires’de tango gösterileri izleyebileceğiniz bir çok yer mevcut. Akşam gösteri şeklinde yapılan yemekli showlar olduğu gibi sokakta gönlünüzden ne koparsa verip izleyebileceğiniz tango gösterilerine de denk gelebiliyorsunuz. La Boca’daki restoranlarda heran tango gösterilerine rastlamanız mümkün ama San Telmo’daki Plaza Dorrego’da yapılan tango gösterisine hayran kalacaksınız.

San Telmo
San Telmo
Tango
Tango
  • La Boca’nın renkli mimarisiyle tanışın

Buenos Aires’e gelen ilk İtalyan göçmenler şehrin güneydoğusunda bulunan La Boca yani Matanza-Riachielo nehri ağzına yerleşmişler. İmkanları olmadığı için buldukları teneke ve tahta parçalarıyla kendilerine burada evler kurmuşlar ve yine bulabildikleri her boya rengiyle bu evleri boyamışlar. Böylece şu an ki rengarenk sevimli La Boca evlerinin temeli atılmış olmuş. La Boca’da fotoğraf çekmeden önünden geçeceğiniz ev neredeyse hiç yok. Futbol meraklıları La Boca’ya kadar gitmişken Maradona’nın top koşturduğu ve Arjantin’in en önemli iki futbol takımından biri olan Boca Juniors maçına gidebilir. Yada en azından stadı görmek isteyebilirsiniz.

La Boca
La Boca
La Boca
La Boca
La Boca
La Boca
  • Teatro Colon’u gezin

Buenos Aires’ın gurur duyduğu tiyatro salonu Colon, dünyanın en iyi ve görkemli tiyatro salonlarından bir tanesi. Yapımı tam 20 yıl sürmüş. 28 metre yükseklikteki bir kubbenin altında bulunan Teatro Colon’da bir oyun, opera ve konser izleyebilirsiniz. Eğer buna vaktiniz yoksa gün içinde hem İngilizce hem de İspanyolca yapılan turlara katılıp nefesinizi kesicek olan tiyatroyu gezebilirsiniz ve tarihi ile ilgili sırları öğrenebilirsiniz. Turlar her 15 dakikada bir yapılıyor ve 1 saat sürüyor. Eski bir tiyatrodan kitap evine çevrilmiş olan El Ateno Grand Splendid dünyanın en güzel 2. kitapevi seçilmiş. Teatro Colon gibi mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Teatro Colon
Teatro Colon
Teatro Colon
Teatro Colon
Teatro Colon
Teatro Colon
  • Müzelerde Latin Amerika sanatını tanıyın

Buenos Aires, Latin Amerika’nın kültür başkenti. Çok önemli müzelere ev sahipliği yapıyor ve müzeleri gezmek çok ucuz. En önemli müzesi The Museo de Arte Latinamericano de Buenos Aires (Malba) müzesi. Burada Latin Amerika’nın önde gelen sanatçılarının eserleri sergileniyor. Frida Kahlo ve Jorge De La Vega gibi. Güzel sanatlar müzesi Museo Nacional de Bellas Artes yine zengin koleksiyonlara ev sahibi olan bir müze. Eski bir saray olan Museo Nacional del Arte Decorativo da diğer gezilmesi gerekenlerden.

Malba Museum
Malba Museum
Malba Museum
Malba Museum
Museo Nacional de Bellas Artes
Museo Nacional de Bellas Artes
  • Palermo’da takılın

Buenos Aires’in yeme içme ile öne çıkan bölgesi Palermo. Burada birbirinden iyi restoranlar, tarz kafeler, tasarım dükkanları ve şık butik oteller bulunuyor. Bar ve kafelerin yoğunlaştığı kısmına Palermo Soho, Tv ve radyo stüdyoları ve butik otellerin yoğun olduğu kısmına ise Palermo Hollywood deniliyor. Palermo Soho’daki gizli barlar’da mutlaka birer kokteyl için.

Palermo
Palermo
Palermo
Palermo
  • Recoleta’nın Nişantaşı benzeri sokaklarında dolaşın

Buenos Aires’in her yeri çok güzel ama Recoleta’sı bir başka. Bizim Nişantaşı’mız ne ise Buenos Aires’in Recoleta’sı da o. Fransız tarzı klasik binalar, Barselona tarzı balkonlu binalarla karışmış, sokakları şık dükkanlar ve kafelerle dolu, her biri köşesi yürüyerek keşfedilmesi gereken bir semt. Apartmanların giriş kapılarına bayılacaksınız…

Recoleta
Recoleta
Recoleta
Recoleta
Recoleta
Recoleta
  • Evita’yı unutmayın

Arjantinlilerin efsanevi first ladysi Eva Peron, yine ismi Arjantin ile özdeşleşmiş olanlardan. Buenos Aires’de Eva Peron’un izlerine her yerde rastlıyorsunuz. 9 de Julio Avenue’da bulunan dev Eva Peron figürleri ve sokakta satılan bir çok ürüne basılmış Evita fotoğrafları mutlaka dikkatinizi çekecek. Eva Peron müzesi, first ladynin balkon konuşmalarını yaptığı Casa Rosada ve ölümünden yıllar sonra gömüldüğü aile kabristanın bulunduğu Recoleta mezarlığı mutlaka görülmesi gereken yerlerden…

Evita'nın mezarı
Evita’nın mezarı
  • Günübirlik Uruguay’a geçin

Buenos Aires’ın hemen karşı kıyıları Uruguay’a ait. Bir feribota atlayıp 1 saatlik bir yolculukla Uruguay’ın UNESCO dünya mirası listesine girmiş olan Colonia adlı şehrine gidebilirsiniz. Emin olun pişman olmayacaksınız çünkü Colonia tarihi evleriyle ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla sizi büyüleyecek. Üstelik Türk vatandaşlarının vize almasına da gerek yok. Vaktiniz varsa biraz daha uzakta yer alan başkent Montevideo’ya da geçebilirsiniz. Gitmişken mutlaka geleneksel bir Uruguay yemeği olan Chivito’yu deneyin.

Colonia
Colonia
Colonia
Colonia
Colonia
Colonia
Colonia
Colonia

 

Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir