Avrupa’nın En Eski ve Renkli Noel Pazarı; Nürnberg ChristKindlemark

Noel zamanı Avrupa şehirleri bir başka güzel oluyor. Sokaklar ışıl ışıl, rengarenk dekorlarla süsleniyor. Her yerde süslü çam ağaçları görkem konusunda birbiriyle yarışıyor. Mis gibi tarçın ve zencefil kokuları sokaklarda salına salına geziyor. O yüzden mutlaka bu atmosferi yaşamak için her yıl bir Avrupa şehrine seyahat ediyorum Aralık ayı içinde..

Nürnberg Christkindlemarkt

Bu sene tesadüfen 2 kez noel zamanı Avrupa’ya gittim. İlki Ljubljana Slovenya’ya, ikincisi ise Nürnberg’e. Ljubljana  seyahatim taa yazdan belli olmuştu. Nürnberg ise son dakika planlanan birşeydi. Noelde en güzel neresi olur diye onlarca listeyi inceleyip yazı okuduktan sonra karar verdim Nürnberg’e gitmeye. Tüm sıralamalarda mutlaka ilk 5te yer alıyor. Diğerleri de Viyana, Strasburg gibi şehirler. Zaten Viyana’ya gitmiştim noel zamanı. Muhteşem gerçekten. Strasburg’a da geçtiğimiz yaz gitmiştim. O yüzden farklı bir şehir olmasını istedim ve Nürnberg’de karar kıldım. Ne kadar doğru bir karar verdiğimi zaten şehri gezmeye başladığımda anladım. Evet Nürnberg noel zamanı Avrupa’da gidebileceğiniz en iyi şehirlerden biri!

Nürnberg

Sadece Nürnberg değil aslında çevresindeki şehirlerde de müthiş noel pazarları kuruluyor. Bunu da araştırıp öğrendiğim için madem o kadar gittik, gitmişken bir başka şehri de görelim dedik ve Nürnberg’e trenle 1 saat uzaklıkta olan Rothenburg Ob de Tauber adlı masal gibi güzel şehre gittik.

Peki neden noel için Nürnberg’i tercih etmelisiniz? İşte cevapları

Avrupa’nın en eskisi: Avrupa’nın en eski noel pazarı Nürnberg’deki. İlk 1628’de kayıtlarda yer almış bu şehrin noel pazarı. Pazarda 180 kulübe kuruluyor ve bunlar ladin ağacından yapılan kulübeler. Bu kulübelerde satılan çoğu ürün el yapımı. O yüzden de farklı bir özellik veriyor bu Nürnberg Christkindlemarkt’a. Zaten pazarda dolaşırken ne alacağınızı şaşırıyorsunuz. Çok ama çok güzel ve albenili ürünler satılıyor.

Glühwein

Feuerzangenbowle: Glühwein noel pazarlarının olmazsa olmazı. Aralık ayının soğuğu ile en güzel başa çıkılacak yöntem tarçınlı mis gibi bir sıcak şarap içip ısınmak. Üstelik bu şarapları çok şık kupalarda servis ediyorlar. 1 bardağı 7 Euro civarında ama eğer kupayı saklayıp götürmek istemezseniz geri verip 3 euro depozitonuzu alabiliyorsunuz. Feuerzangenbowle da sıcak şarap ama Nürnberg’e özgü olanı. Bunun özelliği ise Rom’a batırılmış  şeker kamışının ateşle eritilerek şarabın içine dökülmesi. Böylece çok daha farklı bir aromaya sahip oluyor. Ama dikkat edin çok daha sert. Çarpabilir!

Feuerzangenbowle
Feuerzangenbowle

Lebkuchen-Gingerbread: Pazarları dolaşırken burnunuza gelecek olan nefis kokulardan biri de zencefil olacaktır. Zencefilli kurabiyeler noel döneminin olmazsa olmazları. Almanya’da Lebkuchen olarak biliniyor. Özellikle Nürnberg’de yapılanlar çok meşhur. Şehrin her yerinde bu kurubiyelerin zaten dükkanları mevcut. Çikolatalı ve fındıklı gibi farklı çeşitlerinden de deneyebilirsiniz. Tanesi 2 Euro.

Lebkuchen
Lebkuchen

Bratwurst: Alman mutfağının baştacı sosisler. Noel pazarlarında da mangal kokuları burnunuza ilişececek. Ekmek arası olarak satılıyor. 3 Euro’ya 3 küçük sosis veriliyor ekmek arası. Bu sosisler eğer yalnızca Nürnberg sınırları içinde yapılıyor ise orjinal kabul ediliyor. Hepsi belli bir ağırlıkta ve ölçüde olmak zorunda. Bu da serçe parmağını geçmeyecek boyutlar demek.

Bratwurst

Oyuncaklar: Nürnberg bir oyuncak şehri. Özellikle de erik çekirdeğinden yapılan minyatür insanlar ve figürler tamamen Nürnberg’e özgü. Buradan bir hatıra ile ayrılmak istiyorsanız bu çekirdek oyuncaklar harika bir alternatif olacaktır. Şehrin noel standlarında el yapımı yüzlerce farklı oyuncak karşına çıkacak. Fındıkkıranlardan, kuklalara bir sürü alternatif. Ayrıca çocuklu aileler için kurulmuş ayrı bir bölümü var noel pazarının. Burada bir atlıkarınca, mini dönme dolap, kuklalar ve çocukların ilgisini çekecek bir sürü eğlenceli şey var. Nürnberg bir de oyuncak müzesine ev sahipliği yapıyor.

Çeşit çeşit oyuncaklar
Çocuklar için ayrı bölüm var

Yakın civardaki şehirler: Nürnberg pazarı muhteşem ama çevrede de en az onun kadar güzel noel pazarları kuruluyor. Bunlardan biri bizim de gittiğimiz Rothenburg ob de Tauber adlı şehir. Burası Orta Çağ’dan kalma mimarisi, küçük sevimli şehir merkezi, kurabiyeden yapılmış gibi duran binaları ve renkli noel pazarıyla kaçırılmaması gereken bir yer. Mutlaka vaktinizin bir kısmını burada geçirin. Şehrin masalsı ambiyansına bayılacaksınız. Rothernburg’da bulunan ünlü yılbaşı ve noel dekorasyon ürünleri satan mağaza olan Kathe Wohfahrt’ı mutlaka görün. Şirketin genel merkezi burası olduğu için mağazaları da rüya gibi güzellikte!

Rothenburg ob de Tauber
Rothernburg’un harika binaları

Schneeball: Almanya’ya özgü top şeklinde bir kurabiye. Rothernburg bu konuda en iyisi. Şehirde zaten schneeball dükkanları var. Kartopu anlamına gelen bu kurabiyenin içi farklı malzemelerle dolu olanları veya dışı farklı aromalarla tatlandırılmış olanları var. Ben pudra şekeri ile servis edilen orjinaline bayıldım! Tanesi 2 Euro

Schneeball

 

 

 

 

 

 

 

 

Written By
More from gurhan

Prag Fotoğraf Turu!

Prag’a yalnız seyahat ettim. Genellikle seyahatlerimde yanımda bir arkadaşım olur. Yada bir...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir