Amsterdam Çevresinde Gezilebilecek Yerler…

Amsterdam’da bir çok kez gittim. Hollanda’da halam yaşadığı için şimdiye kadar en çok gidip en çok gezdiğim ülkelerin başında geliyor bu güzel ülke. Her ne kadar sık Amsterdam’a yolum düşmüş olsa da çevresinde bulunan mutlaka gezip görülecek yerlere hiç gitmediğimi farkettim. Bu sebeple geçtiğimiz günlerde yaptığım Hollanda seyahatinde ağırlığı Amsterdam’a araba ile maksimum 1 saat uzaklıktaki rotalara verdim.

 • Volendam: Amsterdam’dan yaklaşık yarım saatte ulaşılabilen Volendam bir balıkçı köyü. Burada hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar ve peynir dükkanları kıyı boyunca sıra sıra dizilmiş.  Amsterdam’dan Volendam’a günübirlik turlar da düzenleniyor. Volendam’da bulunan peynir müzesini mutlaak gezin. Hollandalılara özgü geleneksel kıyafetlerle poz vermek isterseniz karşınıza çıkan fotoğrafçılardan birine dalın. Çok şirin bir hatıra olacaktır. Volendam’a gidenler ayrıca mini pancakeler poffertjes ile çiğ ringa balığı Herring’i mutlaka denemeli!
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
  Volendam
 • Marken: Marken eskiden bir adaymış. Ancak daha sonra ince bir karayolu ile anakaraya bağlanmış. Marken de geleneksel bir Hollanda sahil köyü. Burada da balıkçı teknelerini göreceksiniz. Bana mimarisiyle biraz daha kuzey ülkelerini hatırlattı. Volendam’dan Marken yaklaşık 10 dakika sürüyor. Ayrcıa yol üzerinde birkaç tane daha sevimli köyden geçiyorsunuz. Monnickendam’da bunlardan biri.
  Marken
  Marken
  Marken
  Marken
  Marken
  Marken
  Marken
  Marken
 • Zaanse Schans: Yine Amsterdam’dan yarım saat uzaklıkta bulunan bir harikalar diyarı. Bu tarihi köyde geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Yel değirmenlerinin arasında peynir dükkanlarını, çikolata fabrikalarını ve hediyelik eşya dükkanlarını geziyorsunuz.
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
  Zaanse Schans
 • Gouda: Amsterdam’dan 1 saat uzaklıktaki Gouda, adından da anlaşılacağı üzere Hollanda’nın peynir başkenti. Kanalları ve şirin sokakları ile gezip görülmesi gereken yerlerden biri. Nisan ayından Ağustos ayına kadar her perşembe şehrin meydanında peynir pazarı kuruluyor. Bu tarihlerde giderseniz mutlaka denk getirin çünkü geleneksel kıyafetleriyle Hollandalılar peynir tekerleklerini sergiliyorlar. Eğer sıradan bir günde giderseniz de meşhur peynirlerden almayı unutmayın.
  Gouda
  Gouda
  Gouda
  Gouda
  Gouda
  Gouda
  Gouda
  Gouda
 • Delft: Hollanda’ya özgü olan mavi beyaz boyalı porselenlerin anavatını Delft, Amsterdam’dan 1 saat uzaklıkta. Geleneksel Hollanda mimarisi bu şehirde hiç bozulmamıi. Hollanda’da en çok kanala sahip şehirlerden. Meydanı da kesinlikle görülmesi gereken Delft’den meşhur Delft porseleni mutlaka alın.
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
  Delft
 • Scheveningen: Burası Hollanda’nın deniz tatili için en çok tercih edilen bölgelerinden biri. Den Haag’a bağlı olan Scheveningen’i ziyaret için en uygun zaman aslında yaz mevsimi. Ama gidecekseniz haftaiçine denk getirmenizde fayda var çünkü aşırı kalabalık oluyor. Üzerinde dönme dolap olan iskelesi, The Kurhaus adlı göz alıcı oteli, restoran ve kafeleriyle görülmesi gereken yerlerden…
  Schevenieng
  Schevenieng
  Schevenieng
  Schevenieng
  Schevenieng
  Schevenieng
  Schevenieng
  Schevenieng
 • Giethoorn: Kış olması sebebiyle gidemediğim, dünyanın en güzel köylerinden biri kabul edilen Hollanda köyü. 180 tane köprüye sahip ve araç trafiğine kapalı olan Giethoorn’s bahar veya yaz aylarında giderseniz mutlaka uğrayın…
Written By
More from gurhan

Los Angeles’ın En Instagramlık Noktaları

OUE Skyspace: Los Angeles’ı en yeni aktivitelerinden biri OUE Skyspace, 300 metrelik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir